Interwencje (wybrane)

1 grudnia o 17.04 SKKM zadysponowało naszą jednostkę do wypadku drogowego w Cholerzynie. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy zderzenie dwóch samochodów z jedną osobą poszkodowaną, która opuściła pojazd o własnych siłach. Na miejscu: JRG-3 GBA (307-21)OSP Kryspinów GCBARt, SLRr, OSP Mników GBA, SLRt, ZRM K01 07, Policja.

19 listopada o 14.40 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do wypadku na łuki drogi 780 w naszej miejscowości. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów, dwie osoby poszkodowane zostały przetransportowane do szpitali.

17 października o 17.51 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do zdarzenia drogowego na autostradzie A4 (404,5 km). Do akcji wyjechaliśmy zastępem GCBARt, po dotarciu na miejsce zastaliśmy kolizję drogową z udziałem dwóch samochodów - kierowca samochodu osobowego (pod wpływem alkoholu) uderzył najpierw w barierki, a następnie w inny samochód, po czym próbował pieszo uciekać z miejsca zdarzenia.Oprócz nas w akcji brały udział dwa zastępy z JRG-3.

5 października, o godz. 7:11 SKKM wysłało nas do Piekar, gdzie samochód osobowy wpadł do wyrobiska przy budowie mostku przejazdowego. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu czy nie ma osób poszkodowanych.Siś.:GCBARt OSP Kryspinów 2 radiowozy policji.

21 września, kilkanaście minut po godz. 12, zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego w Piekarach, z informacji, które uzyskaliśmy od dyspozytora wynikało, że jest osoba zakleszczona. Po przyjeździe na miejsce, wspólnie z zastępem OSP Liszki, przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz lądowania śmigłowca LPR, udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej uwięzionemu kierowcy i wykonaniu dostępu do poszkodowanego przy użyciu hydraulicznego zestawu ratownictwa drogowego. Na miejsce dotarły także zastępy z OSP Rączna i JRG 3. Ranny kierowca został przetransportowany śmigłowcem HEMS do szpitala. Droga Piekary - Rączna na czas działań była nieprzejezdna.W akcji udział wzięły: GLBM OSP Liszki; GCBARt OSP Kryspinów; SLRr OSP Rączna; GBARt, SLOp JRG 3; ZRM P; LPR; Policja.Ponadto w ostatnich dniach interweniowaliśmy:- uwalniając półtoraroczne dziecko, które zatrzasnęło się w samochodzie osobowym- kilkukrotnie podczas pożarów nieużytków- podczas kolizji drogowej czterech pojazdów na autostradzie a4.Zabezpieczaliśmy, także, wspólnie z krakowskim WOPR i OSP Jeziorzany mistrzostwa w kajakarstwie na rzece Wiśle.

3 sierpnia, o godz. 10:19 zostaliśmy zaalarmowani do wypadku drogowego w miejscowości Liszki. Doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W jego wyniku trzy osoby zostały poszkodowane, w tym jedno dziecko, do którego konieczne było wykonanie dostępu narzędziami hydraulicznymi, następnie zostało przekazane zespołowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z pierwszych osób udzielających pomoc przed przyjazdem służb był Naczelnik OSP Kryspinów, który był w pobliżu zdarzenia i po kontakcie telefonicznym z dyspozytorem SKKM udał się od razu na miejsce.

31 lipca, o godz. 16:26 zostaliśmy zaalarmowani o wypadku drogowym na autostradzie. Doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Mimo prowadzonej reanimacji motocyklista zmarł. Na miejscu: OSP Kryspinów, OSP Liszki, JRG Bytom (zabezpieczenie ŚDM), JRG 3 SLOp, śmigłowiec HEMS, ZRM, Policja.Następnie po zakończeniu działań na autostradzie SKKM zadysponowało nas do portu lotniczego, gdzie po raz kolejny zalaniu uległ parking piętrowy. Tam działania prowadziliśmy z LSRG, OSP Balice, OSP Zabierzów.

26 lipca, po godzinie 15 nasze zastępy GCBARt i SLRr interweniowały pięciokrotnie likwidując skutki nawałnicy. Cztery razy usuwaliśmy powalone drzewa, tarasujące drogi i przejazdy. Zostaliśmy również zadysponowani do zalanego parkingu podziemnego przy porcie lotniczym. Tam działaliśmy wspólnie z OSP Balice, OSP Zabierzów, JRG 3, LSRG i JRG Tychy (zabezpieczenie ŚDM).

15 lipca, o godz. 16:37 zostaliśmy zadysponowani do plamy oleju na jezdni. W akcji udział wziął nasz zastęp GBA. Chwilę po powrocie z powyższego wezwania zostaliśmy ponownie zaalarmowani - tym razem, o godz. 17:42, do wypadku drogowego. Na autostradzie zderzyły się samochód osobowy z dostawczym (najechanie). W wyniku zdarzenia trzy osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitali, w tym jedna zespołem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Szczęśliwie wszyscy poszkodowani byli w dobrym stanie. W działaniach udział wzięły: OSP Balice GBARt, LSRG SCRt, SLRr, OSP Piekary SLRt, OSP Kryspinów GBA, SLRt, JRG 3 GBARt, GCBA, 3 ZRM (w tym śmgłowiec HEMS), Policja.

8 lipca, o godz.14:07 zostaliśmy zadysponowani przez stanowisko kierowania do dachowania samochodu osobowego po zderzeniu z samochodem ciężarowym na autostradzie A4. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej kierowcy Renault (z ogólnymi potłuczeniami), który opuścił pojazd o własnych siłach przed naszym przybyciem. Następnie przekazano poszkodowanego przybyłemu na miejsce ZRM. Szczęśliwie, w tym groźnie wyglądającym zdarzeniu nie było więcej osób poszkodowanych. W akcji udział wzięły: SLRt, GBA OSP Kryspinów, dwa GBARt JRG 3 Kraków, ZRM, Policja, obsługa autostrady. Po postawieniu pojazdu na kołach, usunięciu pozostałości - zakończeniu działań - zostaliśmy zadysponowani drogą radiową do pożaru traw w miejscowości Budzyń.

3 lipca, o godz.10:40 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w okolicy węzła autostradowego Kraków Bielany. Doszło tam do zderzenia trzech samochodów osobowych. Obrażenia odniosła jedna osoba, po udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przekazaliśmy ją pod opiekę ZRM.

2 lipca, o 12.26 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze samochodu na drodze powiatowej między zalewami. Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożar rozprzestrzenia się już na dwa zaparkowane obok samochody. Dzięki szybkiej interwencji zapobiegnięto dużemu pożarowi. Do akcji wyjechał nasz GBA, Oprócz nas na miejsce dotarł zastęp GBARt z JRG-3 i GLBM OSP Liszki. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia - zablokowaniu ruchu, podaniu dwóch prądów wody (w tym jednego przy pomocy prądownicy z wkładem do wytwarzania piany) z linii gaśniczych oraz jednego z linii SN w natarciu i obronie.

1 lipca o 16.40 zostaliśmy zadysponowani nad zalew w celu wyciągnięcia dryfującego ciała. Na miejscu nasz GBA z łodzią, jeden zastęp JRG-3, ZRM z Zabierzowa i policja.

29.06.2016 kolejny dzień z rzędu zostajemy zaalarmowani przez stanowisko kierowania.
O godz. 8:34 od dyspozytora otrzymaliśmy informację o dryfujących zwłokach w zalewie Na Piaskach. Siły i środki: JRG 3 GBARt, OSP Kryspinów GBA + łódź, Policja, ZRM.

28.06.2016 r. zostaliśmy zaalarmowani
o prawdopodobnym utonięciu w jednym z zalewów. Na miejsce udał się zastęp GBA z łodzią. Po przyjeździe na miejsce uzyskano informację, że zaginiona osoba ostatni raz była widziana w sobotę. Po przeszukaniu przez naszych strażaków linii brzegowej oraz powierzchni wody, decyzją oficera operacyjnego PSP odstąpiono od działań poszukiwawczo-ratunkowych ze względu na zbyt długi okres czasu od zaginięcia. Grupy nurkowe będą wznawiały poszukiwania na ewentualną prośbę Policji. Na miejscu: OSP Kryspinów GBA + łódź, JRG 3 GBARt, JRG 4 SRw + łódź, OSP Liszki GLBM, KM PSP Kraków SLRr, Policja.

25.06.2016 r. ,o godz. 21:09 zostaliśmy zaalarmowani o pożarze domu w Kryspinowie. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono zadymienie
i pożar wewnątrz drewnianej przybudówki mieszkalnej. Po wprowadzeniu roty w aparatach do wewnątrz pożar udało się ugasić w zarodku. Na miejscu: OSP Kryspinów GBA 2,8/16, OSP Mników GBA 2,5/16, SLRt, OSP Piekary GBA 0,8/16, OSP Liszki GBM 2/8JRG 3 GBA 2,5/16, GBA 2,5/16, SD 30KM PSP SLRr, Policja, Zdjęcie: OSP Mników

16 maja, ok. 10:30 zostaliśmy zadysponowani do zderzenia busa z samochodem osobowym na jednym z wjazdów na autostradę. W wyniku wypadku cztery osoby zostały zabrane do szpitali. Na miejscu: OSP Kryspinów GBA, SLRt, JRG3 GBARt, GCBA, 3 ZRM, Policja.

22 kwietnia o 11.30 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w Krakowie na ul. Księcia Józefa (przy pętli na Bielanach). Na miejsce dotarliśmy jako pierwsi wspólnie z pierwszym ZRM. W wypadku uczestniczyły trzy samochody osobowe. Na miejscu dwa zastępy i dowódca
z JRG-3, GBA OSP Kryspinów, trzy ZRM, śmigłowiec HEMS oraz policja. Aby uzyskać dostęp do jednej z osób poszkodowanych konieczne było użycie narzędzi hydraulicznych. Trzy osoby zostały zabrane do szpitali.

16 kwietnia - przed 17.00 wraz z OSP Liszki zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na drodze z Liszek do Cholerzyna. Do akcji wyjechały dwa zastępy prosto z ćwiczeń ratownictwa technicznego. Na miejsce dotarliśmy jako pierwsi, udzieliliśmy kwalifikowanej pierwszej pomocy i przystąpiliśmy do wykonywania dostępu z pomocą zestawów hydraulicznych. Po przyjeździe ZRM przekazaliśmy poszkodowaną. Na miejscu po jednym zastępie z OSP Liszki i Kryspinów, dwa zastępy JRG-3, oficer operacyjny SKKM

7 kwietnia zostaliśmy poproszeni o zabezpieczenie rejonu operacyjnego JRG 3. Raz interweniowaliśmy, usuwając plamę oleju z ul. Armii Krajowej.

5 kwietnia, o godz. 15:58 zostaliśmy zaalarmowani o prawdopodobnym utonięciu w zalewie w Budzyniu. Na brzegu akwenu znajdowały się rzeczy a po wodzie pływał pusty materac. Ok. godziny 19 płetwonurek zlokalizował ciało mężczyzny pod wodą.Siły i środki:O SP Kryspinów GBA, SLRt,  JRG 3 GBARt, JRG 4 SLKw, SW, SRw, dwie łodzie, JRG Nowy Targ SLRw, łódź, Oficer Operacyjny, Policja, ZRM

W marcu 2016 r. odnotowaliśmy wyjazdy do licznych pożarów traw na terenie gminy.

16.03.2016, o godzinie 7:43, zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w miejscowości Piekary. Jedna osoba poszkodowana została zabrana przez ZRM do szpitala.Siś: OSP Kryspinów GBA, SLRTOSP Liszki GLBM, Policja, ZRM

12.03.2016 o godzinie 12:39, zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej. Siś:OSP Kryspinów GBA, SLRT

Po raz drugi 11 marca zostaliśmy zaalarmowani o godz. 19:03. Wezwanie dotyczyło podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w Liszkach. Na miejsce przybyliśmy wspólnie z zastępem OSP Liszki. W budynku mieszkalnym znajdował się nieprzytomny mężczyzna, który został ewakuowany na korytarz przez sąsiada po wyłamaniu drzwi do łazienki. Strażacy wyposażeni w aparaty oddechowe ewakuowali z budynku na zewnątrz poszkodowanego wraz żoną i dzieckiem, a następnie udzielili pomocy medycznej, poddając intensywnej tlenoterapii. Następnie poszkodowanych przekazano przybyłym na miejsce dwóm ZRM. Mężczyzna odzyskał przytomność w karetce. Kobietę wraz z dzieckiem w dobrym stanie ambulanse zabrały do szpitala. Po wykonaniu pomiarów dwoma miernikami, w budynku stwierdzono obecność CO w wysokości ok. 300 ppm. Zakręcono dopływ gazu, przewietrzono pomieszczenia i wydano zakaz użytkowania piecyka gazowego do przeglądu. Na miejscu: OSP Liszki GLBM, OSP Kryspinów GBA, 2 ZRM.

11 marca br., o godzinie 9:27 zostaliśmy zaalarmowani przez SKKM o zderzeniu czołowym autobusu z samochodem osobowym między Kryspinowem a Liszkami. Jedna osoba ranna - kierujący Oplem został zabrany do szpitala przez ZRM. Szczęśliwie nie było więcej poszkodowanych. Nasze działania polegały na kierowaniu ruchem oraz usunięciu pozostałości po wypadku i rozlanych płynów eksploatacyjnych z jezdni. Po wykonaniu czynności przez Policję i odholowaniu autobusu przez pogotowie techniczne MPK działania zakończono. Na miejscu: OSP Liszki GLBM, OSP Kryspinów SLRt, JRG3 GBARt, Policja, ZRM, pogotowie techniczne MPK.Zdjęcie: dh Paweł Lenart OSP Liszki.

5 marca o godz. 7:15 zostaliśmy zadysponowani do zderzenia dwóch samochodów osobowych w Kryspinowie na DW 780. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono czołowe zderzenie dwóch pojazdów, poszkodowani kierowcy znajdują się w rozbitych samochodach, ale do rannych jest dostęp. Ruch na drodze jest zablokowany. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wspólnie z zespołem ratownictwa medycznego i OSP Liszki ciężej rannego mężczyznę przetransportowano na desce do ambulansu, a drugiej osobie udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej i zabezpieczono na desce ortopedycznej do przyjazdu drugiego ZRM. Następnie po wykonaniu czynności przez Policję, usunięto z jezdni pojazdy, pozostałości wraz z rozlanymi płynami oraz przywrócono ruch. Na tym działania zakończono. Na miejscu: OSP Kryspinów GBA i SLRt, OSP Liszki GLBM, JRG 3 GBARt, ZRM Kryspinów i SkawinaPolicja dwa radiowozy.

05.02.2016 o godzinie 13:45 zostaliśmy zadysponowani do kolizji samochodu osobowego
z dostawczym. Siły i środki:OSP Kryspinów GBA i SLRt, Policja.

5 lutego 2016 r., o godz. 10:30 SKKM zaalarmowało naszą jednostkę o wypadku drogowym na autostradzie A4 na wys. 401 km. Po przyjeździe na miejsce wspólnie z zastępami z JRG 3 i 5 zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz udzielono kwalifikowanej pomocy medycznej kierującej z osobowego VW. Poszkodowana została ewakuowana na desce ortopedycznej
z pojazdu, przekazana i zabrana przez ZRM z podejrzeniem urazu kręgosłupa do szpitala. Na miejscu: GBARt JRG 3, GBARt JRG 5, GBA i SLRt OSP Kryspinów, Policja, ZRM.

2.02.2016 o godzinie 18:28, zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu dostawczego na autostradzie A4 (404 km w kierunku Katowic).Siły i środki:OSP Kryspinów GBA, OSP Balice GBA, JRG 3 GBA, GCBA LSRG GCBAPr Barracuda, Policja

31 stycznia zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego w Cholerzynie. Na miejscu zastaliśmy zderzenie samochodu osobowego z motocyklem. W wyniku wypadku obrażenia odniósł motocyklista. Na miejscu oba nasze zastępy, GLBM z OSP Liszki, sekcja z JRG-3, ZRM i policja

W sobotę 16 stycznia zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w Kryspinowie. Po dotarciu na miejsce i siłowym otwarciu zamkniętej bramy potwierdzono pożar poddasza.Na miejscu oprócz nas działały zastępy OSP Liszki (GBA), OSP Mników (GBA i SLRt), JRG-3 Kraków (GBA, GCBA i SD), JRG-5 Kraków (SPgaz) oraz oficer operacyjny SKKM, a także policja, pogotowie energetyczne i gazowe

13 stycznia, o godz. 7:49 nasze zastępy zostały zadysponowane do dachowania samochodu osobowego między Liszkami a Cholerzynem. Pojazdem podróżowały trzy osoby, które opuściły pojazd pojazd o własnych siłach. Dwóm osobom (w tym dziecku) nic się nie stało. ZRM zabrał do szpitala jedną osobę z urazem barku. Nasze działania to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zbadanie osób poszkodowanych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zadysponowanie na miejsce piaskarki, postawienie pojazdu na koła. W akcji udział wzięly: GBA 2,8/16, SLRt OSP Kryspinów, GBA 2,5/16 OSP Mników, GCBA 5/32 JRG 3 Kraków, ZRM K01 07, Policja.

11 stycznia,  o godzinie 6:23 zostaliśmy zadysponowani do zderzenia samochodu osobowego z słupem oświetleniowym przy jednym z marketów między Liszkami a Kryspinowem.
W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. Na miejscu: OSP Kryspinów GBA i SLRt, JRG3 GCBA, Policja, Pogotowie energetyczne.

9 Stycznia, o godzinie 15:15 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do pożaru altany w miejscowości Cholerzyn. Do miejsca pożaru nie było drogi dojazdowej stąd zaszła konieczność rozwijania linii gaśniczej na około 100 metrów i zadysponowania na miejsce dodatkowego zaopatrzenia wodnego. W wyniku pożaru oparzeń doznał domniemany sprawca, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Później został odnaleziony i zajęły się nim patrol policji oraz ZRM. Siły i środki: OSP Kryspinów GBA, OSP Liszki GLBM ,OSP Piekary GBA, JRG 3 GBARt 2,5/24, GCBA 6/4/64 MAN, OSP Mników GBA 2,5/16, SLRt, Policja, ZRM, Pogotowie Energetyczne.

Również 4 stycznia, o godz. 12:47 zostaliśmy zadysponowani do pożaru kotłowni
w miejscowości Morawica. Po przyjeździe na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono wyłącznie zadymienie spowodowane cofnięciem się spalin do komina. Działania polegały na wprowadzeniu do wewnątrz roty w aparatach ochrony układu oddechowego, pomiarze tlenku węgla
i przewietrzeniu budynku. Na miejscu: OSP Mników GBA, OSP Morawica GBA, OSP Kryspinów GBA, JRG 3. Zdjęcie: OSP Mników

4 stycznia, o godz. 8:44 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM i poinformowani, że na terenie jednej z firm w Cholerzynie, ze studzienki wydobywa się dym, a w środku widoczny jest ogień. Po przyjeździe na miejsce rozpoznano pożar śmieci oraz plastików
w studzience kanalizacji burzowej. Pożar ugaszono przy pomocy linii szybkiego natarcia. Na miejscu: GBA OSP Kryspinów, GBARt JRG3, GLBM OSP Liszki. Zdjęcie: OSP Liszki

Wydarzenia

5 listopada troje ratowników z naszej jednostki brało udział w zawodach ratowniczych zorganizowanych przez Krakowskie WOPR na terenie OSP Jeziorzany. Podczas ośmiu zadań musieli udzielić pomocy między innymi osobie poszkodowanej w wyniku wybuchu w warsztacie samochodowym, niemowlęciu z zatrzymaniem krążenia, mężczyźnie w hipotermii z NZK oraz ofierze pobicia przy użyciu kija besjbolowego.

W siedmiu zadaniach nasi ratownicy okazali się najlepsi, co pozwoliło na wygraną w klasyfikacji ogólnej

22 października na ślubnym kobiercu stanął kolejny z naszych strażaków - druh Marcin, pełniący w zarządzie funkcję skarbnika.

Uroczystości towarzyszyła tradycyjna asysta druhów OSP.

Dzięki środkom przyznanym w ramach programu Bezpieczna Małopolska z końcem września na wyposażenie naszej jednostki przybył automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) Philips HeartStart FRx.

Teraz będziemy mogli skuteczniej pomagać pacjentom z nagłym zatrzymaniem krążenia. W ostatnich latach na naszych akcjach kilkakrotnie reanimowaliśmy osoby poszkodowane, w dwóch przypadkach z użyciem AED, które jeszcze przed przyjazdem zespołu pogotowia dowieźli strażacy PSP z Krakowa.

Nadszedł wreszcie długo wyczekiwany przez naszych druhów moment! Stanął w naszej remizie i został wprowadzony do podziału bojowego nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Jest to MAN 18.224 GCBARt 3,3/20 zabudowany przez Zakład Wielobranżowy "bonex" Mirosław Nowowiejski z Kamienicy Polskiej k. Częstochowy, skąd dzisiaj pojazd odebrali nasi strażacy. Wóz zastąpił trzydziestoletniego, wysłużonego Berlieta. Pojazd został w całości sfinansowany ze środków Urzędu Gminy Liszki. Wkrótce więcej informacji nt. nowego samochodu.

W dzisiejszych czasach jest bardzo trudno o ludzi, którzy coś dają od siebie nie żądając nic w zamian. Nam się udało. Serdeczne podziękowania dla Właścicieli Pizzerii Paolo za ufundowanie trzech lekkich hełmów ratowniczych i 12 t-shirt ów. Z wyrazami szacunku Ochotnicza Straż Pożarna w Kryspinowie.

W niedzielę 12.06 znów ćwiczyliśmy działania z użyciem łodzi, tym razem po raz pierwszy zwodowaliśmy ją na Wiśle w Piekarach.

28 maja 2016 r. towarzyszyliśmy naszemu druhowi Piotrkowi w uroczystości zaślubin
z Joanną. Para Młoda w drodze do kościoła zabytkowym ambulansem najechała na kolizję pojazdu osobowego, w którym, jakby tego było mało, kobieta zaczęła rodzić. Jako, że Panna Młoda z zawodu jest położną, a Pan Młody ratownikiem medycznym sprawnie odebrali poród i udzielili pomocy rannemu, po czym mogli udać się wprost na ślubny kobierzec.

21 maja 2016 uczestniczyliśmy w III Manewrach Ratowniczych OSP w Hecznarowicach (woj. śląskie, pow. bielski). Do wykonania mieliśmy 11 zadań ratowniczych i sprawnościowych, między innymi atak padaczki na budowie, dziecko w studni, wypadek busa z dużą liczbą poszkodowanych, wypadek cysterny z LPG, pożar butli z acetylenem, wypadek dwojga paralotniarzy w lesie i porażenie prądem.Spośród 21 startujących drużyn z województw małopolskiego i śląskiego zajęliśmy dziewiąte miejsce. Fotorelacja: tutaj.

08.05.2016 - Zabierzów, kamieniołom - Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Opis i fotorelacja dostępna tutaj. Zdjęcie: Kraków112

24 kwietnia br., ćwiczyliśmy wodowanie naszej łodzi. Były to pierwsze w tym roku ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego.

19 Stycznia 2016 roku nad zalewem w Kryspinowie miały miejsce ćwiczenia z zakresu działań ratowniczych na lodzie przeprowadzonych przez OSP Kryspinów i JRG 3 Kraków. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie technik w wydobyciu poszkodowanego (pozoranta) znajdującego się w wodzie na skutek załamania się tafli lodowej, usystematyzowanie wiedzy z zakresu poruszania się po pokrywie lodowej oraz praktycznego posługiwania się sprzętem typu sanie lodowe.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania