Interwencje (wybrane)

13 grudnia 2015 o godzinie 19:52 zostaliśmy zadysponowani do przewróconej latarni koło marketu Biedronka w Kryspinowie.

10.12.2015 o godzinie 16:50, zostaliśmy zadysponowani do wypadku pięciu samochodów na A4 w kierunku Rzeszowa przed zjazdem na Tyniec. Jedna osoba została ranna. Siły i Środki: JRG Skawina- GBA, GCBA, JRG 3- GBA,GCBA, SLKw, OSP Kryspinów- GBA, SLRT, OSP Balice- GBA, dwa ZRM, Policja

Również 9.12.2015 r. zostaliśmy zadysponowani do pożaru domu do Czułowa. Po dojeździe na miejsce pierwszej jednostki okazało się, że pali się pustostan, a w środku nikogo nie ma. Pożar opanował pierwszy przybyły namiejsce zastęp GCBARt OSP Czułówek. Na miejscu również: OSP Mników GBA, OSP Morawica GBA, OSP Kryspinów GBA, JRG 3 GBARt, GCBA, SD, SLRr.

9 grudnia o godzinie 10:25 zostaliśmy zadysponowani do dachowania samochodu osobowego w Mnikowie przy drodze do Cholerzyna. Kierowca nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Życie zawdzięcza wycince drzew która została przeprowadzona na wiosnę przez strażaków OSP Mników. Gdyby drzewo nadal rosło mogłoby dojść do wielkiego nieszczęścia.
Na miejscu: OSP Mników Ford SLRt, OSP Morawica GBA, OSP Kryspinów GBA, Policja, ZRM.

29 listopada o 11.15 dwa nasze zastępy wyjechały do zdarzenia drogowego na 404. kilometrze autostrady (kierunek Tarnów). Po dotarciu na miejsce zastano kolizję autokaru z samochodem osobowym. Oprócz nas
w działaniach uczestniczyły dwa zastępy JRG-3 Kraków
i Policja.

18 listopada, około 12.30 zostaliśmy zadysponowani do niebezpiecznie pochylonego drzewa, które oparło się na linii energetycznej. Działania naszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a po dotarciu podnośnika z pogotowia energetycznego i odłączeniu napięcia drzewo zostało pocięte i usunięte na pobocze. Podczas przerwy w dostawie energii pomogliśmy mieszkance Kryspinowa, która wymaga stałej tlenoterapii i została odcięta od elektrycznego koncentratora tlenu.

17 listopada o 14.10 zostaliśmy zadysponowani do zderzenia dwóch samochodów na DW780 (na wysokości stacji diagnostycznej). Do akcji udaliśmy się zastępem GBA, po nas dotarł zastęp SLRt z OSP Liszki, dwa ZRM (Kryspinów i Zabierzów) oraz Policja. Nasze działania polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym,
odłączeniu akumulatorów, sorpcji rozlanych płynów i kierowaniu ruchem do usunięcia pojazdów z drogi.

12 listopada, o godz. 12:34 zostaliśmy zadysponowani zastępem SLRt do wypadku drogowego w Liszkach. Doszło do najechania na siebie dwóch samochodów osobowych marki Suzuki. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że uczestnicy kolizji mieli dużo szczęścia i nie odnieśli żadnych obrażeń. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu pozostałości. Na miejscu obecne były: GLBM OSP Liszki, SLRt OSP Kryspinów, GBARt OSP Kaszów, GBARt JRG3, Policja.

29 października, o godz. 20:00 zostaliśmy zadysponowani zastępem GBA do pożaru piwnicy w budynku jednorodzinnym w Liszkach. Po przyjeździe, na miejscu działał już zastęp GLBM OSP Liszki, z którego został podany prąd wody
z szybkiego natarcia przez rotę strażaków wyposażonych aparaty ochrony dróg oddechowych na palące się drewno składowane przy piecu. Na szczęście zapobiegnięto rozprzestrzenieniu się ognia na resztę dużej ilości łatwopalnych materiałów składowanych w piwnicy (drewno, węgiel) i straty były niewielkie. Mieszkańcy ewakuowali się z zadymionego budynku przed przybyciem straży. Nie było osób poszkodowanych. Dalsze działania polegały na oddymieniu budynku przy pomocy wentylatora. Na miejscu również zastęp GCBA JRG3, Pogotowie gazowe, energetyczne.

24.10.2015 r. o godz. 7:56 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego na DW 780. Działania naszego zastępu GBA polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia
i podaniu prądu wody z prądownicy Rambojet (z wkładem do wytwarzania piany) przez rotę strażaków wyposażonych w aparaty ochrony dróg oddechowych. Na miejscu działały również zastępy GLBA OSP Liszki, GCBA JRG3 oraz Policja. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

17 października o 15:02 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na autostradzie. Po przyjeździe na miejsce naszych zastępów wspólnie z OSP Balice stwierdzono zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym. Kierująca po zaopatrzeniu przez ZRM nie wymagała hospitalizacji. Nasze działania ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i usunięcia pozostałości po kolizji. Na miejsce dotarł również zastęp JRG 3.

9 października o godz. 17:34 zostaliśmy zaalarmowani przez SKKM o pożarze domu w Piekarach. W trakcie wyjazdu (w niespełna cztery minuty od zaalarmowania), z informacji otrzymanych od dyżurnego stanowiska kierowania wynikało, że w budynku może znajdować się osoba poszkodowana. Na miejsce dotarliśmy wspólnie z zastępem GBM OSP Liszki. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono dopływ prądu, równocześnie rota w aparatach ochrony dróg oddechowych weszła do budynku w celu odnalezienia poszkodowanego. Według relacji świadków, chwilę wcześniej było słychać wołanie o pomoc. Po wejściu do budynku ratownicy natknęli się na świadków, którzy niepostrzeżenie wtargnęli do zadymionego budynku, próbując ratować poszkodowanego mężczyznę na wózku inwalidzkim. Strażacy ewakuowali osoby postronne wraz z poszkodowanym. Natychmiast oceniono stan mieszkańca, stwierdzono brak czynności życiowych i rozpoczęto czynności reanimacyjne. Druga rota wyposażona w aparaty powietrzne podała prąd wody w natarciu do wnętrza palącego się pomieszczenia. Na miejsce dotarł oficer operacyjny wraz z ratownikiem medycznym, który dostarczył automatyczny defibrylator zewnętrzny. Następnie dotarły zastępy GBA OSP Piekary oraz GBA i GCBA JRG 3, a także Zespół Ratownictwa Medycznego. Niestety ponad czterdziestominutowa reanimacja, prowadzona najpierw przez strażaków, następnie wspólnie z ZRM, nie przyniosła skutku, lekarz stwierdził zgon. Po dogaszeniu i wyrzuceniu spalonego wyposażenia pokoju, w którym powstał pożar miejsce zdarzenia przekazano Policji. Na tym działania zakończono.

3.10.2015 r., godz. 0:23 pożar altanki (zdjęcie) - Kraków-Bielany. Na miejscu również OSP Liszki, JRG 3,Policja. Tego samego dnia o godz. 19:45 zostaliśmy zadysponowani do pożaru domu między Kaszowem a Mnikowem. Po dojeździe na miejsce okazało, że pali się sterta gałęzi obok budynku. Na miejscu również: OSP Mników, OSP Kaszów, OSP Liszki.

5.10.2015 r. w godzinach wieczornych zaalarmowano nas o zadymieniu w okolicach autostrady, jednak po sprawdzeniu wskazanego odcinka pożaru nie odnaleziono.

W sobotę, 26.09.2015 r., o godzinie 10:14 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego z udziałem trzech samochodów osobowych między Kryspinowem a Krakowem. W wyniku zdarzenia poszkodowana została kierująca Renault. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy w transporcie poszkodowanej do karetki, usunięciu pozostałości po wypadku.
W działaniach udział wzięły OSP Kryspinów GBA i SLRt, OSP Liszki SLRt, JRG 3 Kraków GBA, 2 ZRM, Policja.

16 września 2015 r., kilkanaście minut po godzinie 15 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do nietypowego zdarzenia w Kryspinowie. Łoś najprawdopodobniej zabłądził i podczas nieszczęśliwej próby przeskoczenia ogrodzenia z ostrymi zakończeniami nabił się na nie. Na miejsce udaliśmy się alarmowo. Niestety zwierzę było już padnięte, prawdopodobnie od dłuższego czasu, bo było ukryte wśród wysokich traw, co spowodowało późne zauważenie zwierzęcia. Na miejsce przybył leśniczy i lekarz weterynarii, pod ich kontrolą usunięto padlinę z płotu (zadanie to nie było proste, bo zdechłe zwierzę mogło ważyć nawet kilkaset kilogramów.) i przekazano firmie zajmującej się utylizacją padłej zwierzyny. Na miejscu działaliśmy wspólnie z zastępem JRG 3.

18 sierpnia, kilka minut po godz. 22 zostaliśmy zadysponowani do pożaru przyczepy ze słomą do Liszek. Przyczepa stała przy ogrodzeniu skupu złomu, gdzie znajdowało się dużo wraków samochodów. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji OSP Kryspinów, OSP Liszki i OSP Kaszów zapobiegnięto rozprzestrzenieniu się pożaru na teren firmy. Działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palącą się przyczepę, zrzuceniu oraz dogaszeniu słomy. Na miejsce zadysponowano pogotowie energetyczne ze względu na nadpalenie się linii średniego napięcia. Przyczyny pożaru wyjaśnia Policja.

Ponadto w ostatnich dniach interweniowaliśmy kilka razy podczas pożarów ściernisk oraz usuwaliśmy gniazda os.

9 sierpnia 2015 r. o godz. 17:24 zostaliśmy, po raz kolejny w tym roku, zadysponowani do utonięcia w zalewie w Budzyniu. Po przyjeździe na miejsce i rozpoznaniu stwierdzono, że 21-letni mężczyzna na oczach kolegi zaczął się topić i zniknął po wodą. Sytuacja miała miejsce kilkanaście metrów od wyspy, gdzie niezwłocznie udali się nasi ratownicyi natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Na miejsce zostały zadysponowane również grupa nurkowa z JRG 4, zastęp z JRG 3, Oficer Operacyjny, ZRM, Policja. Ciało pod wodą zlokalizował płetwonurek kilka minut po przybyciu grupy wodno-nurkowej JRG 4. Po wydobyciu poszkodowanego na brzeg natychmiast podjęto reanimację. Niestety pomimo wysiłków zespołu ratownictwa medycznego, strażaków i ratowników WOPR, po godzinnej reanimacji lekarz pogotowia musiał stwierdzić zgon. O godz. 20:34 zostaliśmy zadysponowani ponownie w to samo miejsce do pomocy Policji w przetransportowaniu zwłok na brzeg. W tym celu, poprzez SKKM,
o pomoc poprosiliśmy OSP Jeziorzany z łódką.

20 lipca 2015 r. kilka minut po północy wyjechaliśmy zastępem SLRt (drugi samochód jest chwilowo wycofany z powodu awarii) do pożaru domu letniskowego w Kryspinowie.Na miejsce dotarliśmy równocześnie z zastępem OSP Piekary, rota naszych strażaków ubrała się
w aparaty ODO, a po dojeździe zastępów gaśniczych i rozwinięciu linii wężowych (dwa prądy wody z zewnątrz, jeden do środka) przeszukano budynek (nie znaleziono nikogo). Pożar wybuchł po uderzeniu pioruna, silne burze przechodzące tej nocy nad powiatem krakowskim uniemożliwiły zdalne uruchomienie syreny przez stanowisko kierowania PSP w Krakowie.

Na miejscu: OSP Kryspinów SLRt, OSP Piekary SLRt, JRG-3 GBA, GCBA, OSP Zabierzów GBA, OSP Liszki GBM, Policja, Pogotowie Energetyczne.

Zdjęcie: archiwum

16 lipca 2015 r. o godz. 17:49 zostaliśmy zadysponowani do jednej z firm
w Cholerzynie, gdzie uruchomił się alarm przeciwpożarowy. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że przyczyną uruchomienia się czujki była przypalona potrawa. Na miejsce również dotarł zastęp JRG 3. Po zakończeniu działań dyspozytor zadysponował nas do zadymienia przy lesie na pograniczu Kryspinowa z Krakowem. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono niewielki pożar śmieci. Na miejsce dotarł również zastęp OSP Liszki.

12 lipca 2015 r. byliśmy dysponowani do akcji trzykrotnie.

O godz. 12:31 zastępy GBA i SLRt udały się na 406 kilometr autostrady do zderzenia trzech pojazdów. Brak osób poszkodowanych. Na miejsce dojechał
również zastęp z JRG 3.

O godz.13:28 SKKM zaalarmowało nas ponownie do zdarzenia drogowego na drodze w kierunku Balic. Doszło do kolizji motocykla z samochodem osobowym. Na miejsce dotarły również zastęp z JRG 3, ZRM, Policja. Motocyklista po przebadaniu przez ratowników medycznych pozostał na miejscu.

O godz. 17:43 syrena zawyła ponownie, tym razem do pożaru około 15 arów suchej trawy w okolicach zalewu w Budzyniu. Pożar miał miejsce w pobliżu zaparkowanego pojazdu, u którego nadpalił się zderzak. Na miejscu jeden nasz zastęp.

10 lipca 2015 r., o godz. 19:25 SKKM zaalarmowało nas do pożaru przyczepy wypełnionej słomą pod wiaduktem w Kryspinowie od strony Krakowa - Bielan. Po przyjeździe na miejsce i zabezpieczeniu, strażacy wyposażeni
w aparaty ochrony dróg oddechowych podali dwa prądy wody w natarciu na palącą się słomę. Następnie nadpaloną słomę zrzucono z przyczepy i dogaszono. Na miejsce do pomocy dotarły zastępy GBM OSP Liszki, GCBA JRG Skawina, obecna również była Policja. Działania trwały ponad dwie godziny.

8 lipca 2015 r. cały dzień usuwaliśmy skutki nawałnicy. Nasze działania polegały na usuwaniu powalonych drzew i/lub konarów na drogi publiczne oraz linie energetyczne, raz na skrzynkę z instalacją gazową, raz interweniowaliśmy, zabezpieczając uszkodzony dach na budynku gospodarczym. W działaniach trwających od godz. ok. 8:30 do ok. 17:00 brały udział oba nasze samochody w pełnej obsadzie.

9 lipca o godz. 12:24 zostaliśmy wezwani do usunięcia powalonego drzewa k. szkoły w Kryspinowie.

5.07.2015 r. wspólnie z zastępem OSP Morawica byliśmy dysponowani do powalonego, uschniętego drzewa na linie energetyczne w Morawicy.

1. oraz 4 lipca 2015 r. byliśmy dysponowani przez SKKM do niegroźnych pożarów nieużytków i zarośli.

28.06.2015 r., kilka minut po piątej rano zostaliśmy wezwani do pożaru kontenera PCK na rzeczy w Cholerzynie. Przyczyną najprawdopodobniej było podpalenie. Tego samego dnia po godzinie 19 zostaliśmy zadysponowani na autostradę do wypadku drogowego, zostaliśmy jednak zawróceni do remizy z powodu błędnie sprecyzowanego zgłoszenia przez osobę zgłaszającą.

27.06.2015 r. o godzinie 19 zostaliśmy zadysponowani do pożaru samochodu osobowego. Po przyjeździe na miejsce naszego zastępu GBA, zastano pojazd cały objęty ogniem. Strażacy podali w natarciu dwa prądy wody. Na miejsce również dotarły zastępy GLBM OSP Liszki oraz GBA JRG 5. Jak się okazało samochód został najprawdopodobniej porzucony i podpalony. Przed godziną 22 zostaliśmy zadysponowani ponownie w to samo miejsce w celu oświetlenia terenu pracy policjantów z wydz. kryminalnego.

Po raz kolejny 15.06.2015 r. zostaliśmy zadysponowani o godz. 17:48 do ulatniającego się gazu z samochodu osobowego w Kryspinowie przy jednym ze sklepów. Na miejsce udały się oba zastępy z naszej jednostki. Działania polegały na zakręceniu zaworu instalacji gazowej w pojeździe oraz zlecono właścicielce wezwanie auto lawety.

15.06.2015 r. od godziny 10:00 zostały wznowione poszukiwania przy pomocy sonaru oraz płetwonurków. Na miejscu OSP Kryspinów, JRG 4, Policja. Około godziny 17 odstąpiono od działań poszukiwawczych.

Tego samego dnia (14.06.2015 r.) o godzinie 16:53 zostaliśmy zaalarmowani
o prawdopodobnym utonięciu w Cholerzynie. Na miejsce niezwłocznie udały się zastępy z naszej jednostki, a także OSP Liszki, JRG 3, specjalistyczne grupy wodno-nurkowe z JRG 4 Kraków, JRG Nowy Targ, JRG Tarnów.
Po przybyciu na miejsce naszego zastępu jako pierwszego, dokonano rozpoznania. Z uzyskanych informacji wynikało, że młody mężczyzna zanurzył się pod wodę na oczach świadków i nie wypłynął. Niestety pomimo usilnych starań początkowo ratowników WOPR oraz strażaków OSP i PSP, a następnie strażaków płetwonurków nie udało się odnaleźć zaginionego.

Zdjęcie: archiwum

Również 14 czerwca byliśmy dysponowani przez SKKM do zalanej, z powodu awarii, piwnicy
w jednym z budynków mieszkalnych
w Cholerzynie. W działaniach uczestniczył zastęp GBA z naszej jednostki.

14 czerwca 2015 r. o godz. 7:42 zostaliśmy zadysponowani do pożaru sterty gałęzi
w okolicach autostrady. Na miejsce przybyły również zastępy GBA OSP Balice oraz GCBA JRG 3. Pożar był niewielki, lecz powodował duże zadymienie na autostradzie. Ugaszono przy pomocy linii szybkiego natarcia.

13 czerwca 2015 r., o godz. 13:33 SKKM zaalarmowało nas, że w Kryspinowie k.nboiska samochód wjechał do rzeki. Na szczęście
w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Nasze działania ograniczyły się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia.
Na miejscu: GBA OSP Kryspinów, GLBA OSP Liszki, Policja.

10 czerwca 2015 r., krótko po godz. 23 zostaliśmy zaalarmowani przez SKKM, że nad zalewem,
w bliżej nieokreślonym miejscu przebywa mężczyzna, który poinformował swoją rodzinę
o zamiarach samobójczych. Na miejsce udały się oba zastępy z naszej jednostki, zastęp z JRG 3 oraz Oficer Operacyjny. Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy przeszukiwanie linii brzegowej oraz okolicy, na miejsce zadysponowano również łódź z JRG 4 oraz kamerę termowizyjną. W trakcie trwania poszukiwań Policja ustaliła, że mężczyzna przebywa w zupełnie innym miejscu, w Krakowie, wówczas działania przerwano. Akcja trwała około trzy godziny.

7.06.2015 r. o godzinie 8:02 zostaliśmy zaalarmowani o dryfujących zwłokach na zalewie w Budzyniu. Niestety po przyjeździe na miejsce informacja potwierdziła się. W odległości kilku metrów od brzegu, koło trzcinowiska znajdowało się ciało mężczyzny. Ratownik zabezpieczony w kamizelkę asekuracyjną oraz linkę doholował denata do brzegu. Miejsce zdarzenia zabezpieczono, zadysponowano Policję oraz ZRM. Był to mężczyzna, którego poszukiwano dzień wcześniej.

6 czerwca 2015 r. o godzinie 17:42 wpłynęła do nas informacja ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie
o prawdopodobnym utonięciu osoby w zalewie
w miejscowości Budzyń. Na miejsce natychmiast udał się zastęp z naszej remizy. W drodze również były specjalistyczne grupy nurkowe z JRG 4 i JRG Nowy Targ, zastęp GBARt z JRG 3, Oficer Operacyjny, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja. Na miejscu zjawiliśmy się jako pierwsi, po rozpoznaniu jeden z naszych strażaków natychmiast podjął penetrację lustra wody, płynąc wpław zabezpieczonym
w boję ratunkową. We wskazywanym przez świadków miejscu, działając
w stanie wyższej konieczności zanurkował, ale niestety nie udało mu się wydobyć poszkodowanego. Niestety jak na razie również rezultatu nie przyniosły poszukiwania płetwonurków. Akcja ratowniczo - poszukiwawcza po kilku godzinach została przerwana. Prawdopodobnie działania grup poszukiwawczych będą wznawiane.

1 czerwca br. dwukrotnie byliśmy dysponowani na autostradę do zdarzeń drogowych. Z czego w pierwszym (wyjazd o godzinie 10:44) brało udział aż sześć pojazdów. W obu przypadkach nie było osób poszkodowanych i nasze działania ograniczały się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i usuwania pozostałości po kolizjach. W obu zdarzeniach brał udział zastęp GBA OSP Kryspinów i zastępy JRG 3.3 czerwca br. zastępy GBA i SLRt udały się na drogę wojewódzką w stronę Liszek, gdzie w wyniku urwania się koła w samochodzie osobowym na jezdni rozlał się olej.

23 kwietnia o godz. 12:30 zostaliśmy zadysponowani do zderzenia trzech pojazdów (najechanie) w Kryspinowie na drodze wojewódzkiej 780. Dwie osoby z ogólnymi potłuczeniami zostały zabrane do szpitala. Na miejscu obecne były zastęp SLRt OSP Kryspinów, GLBM OSP Liszki, ZRM, Policja.O 19:45 zostaliśmy zadysponowani po raz kolejny do pożaru traw w Kryspinowie
w okolicach oczyszczalni. Na miejscu działaliśmy sami w sile zastępu GBA.

zdjęcie: archiwum

W ostatnich dniach (od 10 do 18 marca 2015 r.) kilka razy wyjeżdżaliśmy do pożarów suchych traw na nieużytkach.

14 marca 2015 r. o godz. 17:25 zostaliśmy zadysponowani do zdarzenia drogowego na autostradzie między Piekarami a Kryspinowem. Samochód osobowy uderzył w bariery energochłonne. Pojazdem podróżowały 4 osoby, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Na miejscu również było JRG 3 - GCBA i SLKw oraz Policja. Działania polegały na zabezpieczeniu oraz usunięciu pozostałości i rozlanych płynów.

6 marca 2015 r. o godzinie 15:40 zostaliśmy wysłani przez SKKM do zderzenia dwóch samochodów osobowych na 407 kilometrze autostrady. Na szczęście obyło się bez ofiar. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów i usunięciu pozostałości z jezdni. Na miejscu OSP Kryspinów, JRG 3, Policja.

2 marca 2015 r. o godz. 12:53 zostaliśmy zadysponowani do siłowego wejścia oraz pomiaru tlenku węgla w jednym z domów w Kryspinowie. Pod wskazanym adresem oczekiwał patrol Policji, a chwilę po naszym przyjeździe na miejsce dotarł zespół ratownictwa medycznego. Po wejściu do budynku zatrucia tlenkiem węgla nie potwierdzono.

26.02.2015 o godz. 20:07 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do wypadku drogowego w Piekarach. Na skrzyżowaniu zderzyły się dwa samochody osobowe. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy przed przyjazdem zespołów ratownictwa medycznego, na koniec, po wykonaniu czynności przez Policję usunięto pozostałości po wypadku. W wyniku wypadku dwie osoby zostały zabrane do szpitala (kierujący). W działaniach udział wzięły: OSP Kryspinów, OSP Piekary, OSP Liszki, OSP Ściejowice, JRG3, dwa ZRM, Policja.

19 lutego 2015 około 20.50 SKKM zadysponowało naszą jednostkę do Piekar, gdzie zespół ratownictwa medycznego wykrył własnym miernikiem obecność tlenku węgla. Przed naszym przyjazdem ratownicy medyczni ewakuowali
z domu osobę poszkodowaną. Nasze działania polegały na wprowadzeniu do budynku roty w aparatach powietrznych z miernikiem tlenku węgla
i zmierzeniu stężenia w powietrzu. Po wykonaniu pomiarów i przewietrzeniu mieszkania wydano zakaz korzystania z piecyka gazowego.Na miejscu był także jeden zastęp OSP Piekary.

1 lutego br., ok. godz. 21:00 SKKM zadysponowało nas do pomiaru tlenku węgla
w jednym z domów w Kryspinowie z powodu uruchomienia się tam czujnika przy piecyku gazowym. Nasi strażacy dokonali pomiarów, które wykazały znikome stężenie CO w powietrzu. Pomieszczenia dokładnie przewietrzono. Właściciela poinstruowano co do dalszego postępowania, na tym działania zakończono.

Zdjęcie: OSP Mników

W nocy z 25 na 26 stycznia 2015 r., kilka minut po północy zostaliśmy zadysponowani do pożaru garażu w miejscowości Budzyń. Po przyjeździe na miejsce zastępu OSP Kryspinów stwierdzono rozwinięty pożar wiaty garażowej
i zaparkowanych w niej samochodu osobowego
oraz skutera. Dowódca polecił zabezpieczyć
i oświetlić miejsce zdarzenia, równocześnie strażacy ubrali aparaty dróg oddechowych i podali dwa prądy wody w natarciu na palącą się wiatę
i samochód osobowy marki Opel. Na miejsce dotarły również OSP Mników GBA i SLRt, OSP Liszki GBA, JRG3 GBARt i GCBA, Policja. Po ugaszeniu pożaru, pozostałości wiaty rozebrano, pogorzelisko rozgarnięto i dokładnie dogaszono. Działania zakończono krótko przed godziną 2:00. Niestety, prawdopodobnie ze względu na późne zauważenie pożaru, garaż wraz z wyposażeniem spłonęły doszczętnie. 

25.01.2015 r., o godzinie 13:52 SKKM zaalarmowało nas o wypadku drogowym
w Kryspinowie k. restauracji Skansen Smaków. Do akcji udaliśmy się dwoma zastępami GBA i SLRt. Na miejscu stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch samochodów, z czego jeden znalazł się w rowie. Obydwoma pojazdami podróżowało dziesięć osób. Uczestnicy tego zdarzenia mieli dużo szczęścia. Tylko jedna osoba była poszkodowana i została zabrana do szpitala w dobrym stanie, w celu dalszej diagnostyki. Pozostali uczestnicy, po przebadaniu przez ratowników medycznych pozostali na miejscu zdarzenia.
W działaniach udział wzięły OSP Kryspinów - GBA i SLRt, zastęp JRG 3, dwa zespoły ratownictwa medycznego, Policja.

24.01.2015 r., o godzinie 17 zastęp SLRt udał się do kolizji drogowej w Kryspinowie na DW 780, w wyniku której samochód osobowy wjechał do rowu. Nie było osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wstrzymaniu ruchu na czas wyciągania pojazdu z rowu przez pomoc drogową. Działania trwały około 20 minut.

23 stycznia 2015 r., o godzinie 18:32 zostaliśmy zadysponowani zastępem SLRt na autostradę do kolizji sześciu pojazdów. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu pozostałości po kolizji. Na miejscu również dwa zastępy JRG 3, Policja.

10 stycznia 2015 r., o godz. 11:31 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 780. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami. Po przyjeździe na miejsce
i rozpoznaniu stwierdzono, że samochód osobowy na zakręcie wypadł z drogi
i wylądował na boku. Pojazdem jechał sam kierowca, który wydostał się z niego o własnych siłach przed naszym przybyciem. Przybyły na miejsce, równo z nami, zespół ratownictwa medycznego przebadał poszkodowanego
i stwierdził, że nie wymaga hospitalizacji. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu pojazdu przed dalszym przewróceniem, odłączeniu akumulatora. Po wykonaniu czynności przez Policję uszkodzony pojazd postawiono na koła i wyciągnięto z rowu. Usunięto z jezdni rozlane płyny eksploatacyjne. Na miejsce dotarły również dwa zastępy z JRG 3. Działania trwały około godzinę.

Drugi raz 8 stycznia br. zostaliśmy zaalarmowani przez SKKM krótko przed godziną 16. Zgłoszenie mówiło o wypadku drogowym na autostradzie na
wysokości portu lotniczego. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami. Po dojeździe na miejsce wspólnie z dwoma wozami JRG 3 okazało się, że
zderzyły się osobowy VW oraz ciężarowy Mercedes. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, usunięciu rozlanych płynów oraz zepchnięciu samochodu osobowego na pas awaryjny. Na miejscu obecne były również Policja oraz służby obsługi autostrady. Zdjęcie pochodzi z monitoringu Policji Autostradowej.

8 stycznia 2015 r. kilka minut po godz. 9 SKKM uruchomiło naszą syrenę. Otrzymaliśmy informację, że samochód dostawczy wjechał
w stację gazu LPG. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami. Po dojeździe i dokonaniu rozpoznania okazało się, że nie ma osób poszkodowanych ani
niebezpiecznych wycieków. Pojazd nie tyle wjechał w stację co po prosu zawadził o zadaszenie. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, na wszelki wypadek polecono zakręcić główny zawór gazu, a następnie po spuszczeniu powietrza z opon feralnego pojazdu i dociążeniu tyłu - kierowca mógł bezpiecznie wyjechać. Na miejsce również dojechały zastęp z JRG 3 oraz Policja. Działania trwały ok. 30 minut.

Wydarzenia

21 października w godzinach wieczornych nasza OSP przeszła kontrolę gotowości bojowej przeprowadzoną przez grupę operacyjną KM PSP Kraków. Po pozorowanej akcji gaśniczej i sprawdzeniu sprzętu oraz dokumentów jednostki otrzymaliśmy 49 punktów na 50 możliwych i ocenę bardzo dobrą.

Dzięki wsparciu ośrodka "Nad Zalewem" na wyposażeniu naszej jednostki znalazła się łódź ratunkowa Ramokles 420 z silnikiem Parsun F5 BMS. 21.10 miało miejsce uroczyste przekazanie nam nowego sprzętu, po którym po raz pierwszy zwodowaliśmy łódź na Zalewie na Piaskach.Dzień wcześniej pięciu naszych strażaków zdało egzamin do uzyskania patentu sternika motorowodnego.

9 września 2015 dwa nasze zastępy brały udział w ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych pod kryptonimem "Samolot - Kryspinów 2015"Założeniem ćwiczeń była katastrofa samolotu z około 45 osobami na pokładzie w rejonie zalewu, część maszyny wraz z pasażerami znalazła się w wodzie.Na miejscu oprócz nas były obecne między innymi zastępy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej, KM PSP w Krakowie, grupy nurkowe PSP z województwa małopolskiego, OSP Balice, OSP Czernichów (z dwoma łodziami), WOPR, zespoły ratownictwa medycznego z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego oraz ze Skawiny, Policja

"Bezpieczeństwo na terenie akwenu zalewu na Piaskach (Kryspinów, Budzyń, Cholerzyn)"

19.08, o godzinie 11.00 w Karczmie Rohatyna odbyło się spotkanie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa na wodzie oraz poprawienia standardów towarzyszących akcjom ratowniczym. W sali konferencyjnej swoje wystąpienia zaprezentowali między innymi: Zastępca Wójta Gminy Liszki, przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Posterunku Policji Wodnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie. Przeanalizowano procedury dotyczące akcji ratowniczych na wodzie oraz przedyskutowano sposoby poprawienia skuteczności tych akcji przy odpowiednim współdziałaniu poszczególnych służb. W trakcie dyskusji pojawiła się konieczność zakupienia łodzi ratowniczej dla OSP Kryspinów do czego zobowiązał się zarząd Nad Zalewem.
Źródło: Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku „Nad Zalewem”

4 lipca 2015 r. dwa zastępy z naszej jednostki wzięły udział w gminnych ćwiczeniach OSP. Gminne manewry miały miejsce w Piekarach. Realizowano dwa założenia. Jedno zakładało pożar hali i doskonalono w nim głównie przetaczanie wody na duże odległości. Drugie zdarzenie to był wypadek drogowy i osiem osób poszkodowanych. Wykonywano dostęp do poszkodowanych oraz udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczeniom przyglądało się dowódco JRG 3 Kraków.

Upalny dzień 14 czerwca 2015 r. rozpoczęliśmy od ćwiczeń nad zalewem z zakresu ratownictwa wodnego. Ćwiczyliśmy rzut kołem ratunkowym, rzutką ratowniczą, holowanie poszkodowanego do brzegu, podejmowanie tonącego na nosze typu deska.
Doskonaliliśmy również resuscytację krążeniowo-oddechową u osoby wyciągniętej z wody.

Zdjęcie: OSP Mników

13 czerwca 2015 r., wspólnie z OSP Mników, OSP Czułów, OSP Morawica zabezpieczaliśmy bieg
z przeszkodami "Legion Run".

14 marca 2015 r. czterech naszych druhów ukończyło zdanym egzaminem praktycznym
i teoretycznym kurs podstawowy I-go i II-go dla strażaków-ratowników. Kurs odbywał się
w Krakowie na Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 5, a jednego dnia w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP, gdzie strażacy szkolili się na specjalnej komorze dymowej, przechodzili tam sprawdzian z używania aparatów ochrony dróg oddechowych.

24.01.2015 r. w remizie OSP Czułów odbył się gminny opłatek strażacki. Spotkanie rozpoczęto od oficjalnego powitania wszystkich gości. Następnie Ksiądz Proboszcz z parafii w Czułowie wygłosił kilka słów i poświęcił opłatki, którymi Druhny i Druhowie mogli się połamać składając przy tym życzenia. Urozmaiceniem tego wieczoru był występ Chóru Parafialnego z Sanki oraz przedstawienie teatralne z szopką przy muzyce. Autor zdjęcia: dh Artur Kwoka - OSP Mników
Kreator stron internetowych - strona bez programowania