INTERWENCJE 2014:

POŻARY: 69

WYPADKI i KOLIZJE: 6

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA: 31

ALARMY FAŁSZYWE: 3

RAZEM: 109

Interwencje (wybrane)

11 grudnia 2014 około 1.30 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do pożaru drewnianego domu w Piekarach. Nasz zastęp na miejsce dotarł jako drugi, tuż po miejscowej jednostce OSP. Po rozpoznaniu potwierdzono pożar niezamieszkałego poddasza, jedyny mieszkaniec ewakuował się sam przed przybyciem strażaków. Nasze działania w początkowej fazie akcji polegały na zbudowaniu linii głównej i linii gaśniczych oraz podaniu prądów wody w natarciu. Po dotarciu kolejnych zastępów i zlokalizowaniu pożaru wprowadzono roty strażaków w aparatach powietrznych na poddasze celem dogaszenia palącej się słomy.

Działania trwały około trzech godzin, w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń.

Na miejscu (w kolejności przybycia):
OSP Piekary GBA
OSP Kryspinów GBA
OSP Liszki GBA
JRG-3 Kraków GBA, GCBA, SD-30
KM PSP Kraków SLOp (oficer operacyjny)

Zdjęcie - KM PSP Kraków

28 listopada 2014 r., przed godz. 23 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego na rondzie w Kryspinowie. Po przyjeździe na miejsce stwierdzono, że samochód osobowy uderzył w murek ronda. Jedna osoba ranna w dobrym stanie ogólnym została zabrana do szpitala przez zespół S3. Na miejscu również: zastęp OSP Liszki, zastęp JRG 3, Policja.

27.11.2014 r. kilka minut po godzinie 17:00 zostaliśmy zadysponowani do ok. kilometrowej plamy oleju na drodze między miejscowościami Budzyń i Cholerzyn. Na miejsce w pierwszej kolejności udał się zastęp GBA, chwilę później dojechał również zastęp SLRt.

15 listopada 2014 r. o 14.27 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do pożaru poddasza
w Rącznej. Na miejsce udaliśmy się zastępem GBA. Na szczęście pożar udało się opanować jednym prądem wody, pierwszym przybyłym na miejsce zastępom OSP Jeziorzany i OSP Liszki, jeszcze w zarodku.
W sumie na miejsce przybyły:OSP Kryspinów, OSP Rączna, OSP Jeziorzany, OSP Liszki, OSP Piekary,  JRG 3 GBA i JRG 5 drabina, Oficer Operacyjny.

Zdjęcie: archwium

We wtorek 11.11.2014 r. o 10:37 zostaliśmy zadysponowani przez SKKM do zalanej piwnicy
z powodu uszkodzenia bojlera w budynku jednorodzinnym.

Zdjęcie: Internet

3.11.2014 r., ok. 15:05 SKKM zadysponowało nas nad zalew skąd otrzymaliśmy informację, że na wodzie unosi się pradwopodobnie ciało człowieka. Po przyjeździe na miejsce informacja potwierdziła się, jednak ze względu na zbyt daleką odległość od brzegu niezbędne było zadysponowanie łódki z JRG 4. Po wyciągnięciu zwłok na brzeg zidentyfikowano mężczyznę poszukiwanego przed dwoma tygodniami. Na miejscu również: OSP Mników, pogotowie ratunkowe, Policja.

Zdjęcie: Internet

22.10.2014 r., ok. 21.40 SKKM zadysponowało nas do poszukiwań osoby zaginionej
w okolicach zalewu. Działania poszukiwawcze, polegające na przeszukiwaniu linii brzegowej
i okolicznych zagajników oraz powierzchni wody przy pomocy łodzi PSP nie przyniosły rezultatu. Na brzegu znaleziono rzeczy poszukiwanego. Działania trwały do ok. godziny 3 nad ranem.
W akcji udział wzięły dwa zastępy z naszej jednostki, JRG 4, JRG 3, OSP Czernichów (wyciąganie Starem 266 zakopanego pojazdu), Oficer operacyjny, Policja.

22.10.2014 r., o godzinie 8:12 zostaliśmy zadysponowani do wypadku drogowego
w Piekarach. Czołowemu zderzeniu uległy dwa pojazdy. Jedna osoba ranna została zabrana przez ZRM do szpitala. Na miejscu: Zespół ratownictwa medycznego P52, OSP Kryspinów GBA i SLRt, OSP Liszki SLRt, JRG 3 Kraków GBA, Policja.

Zdjęcie: archwium

4 września br., o godz. 20 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia plamy oleju powstałej w wyniku uszkodzenia miski olejowej samochodu osobowego.

Zdjęcie: archiwum

17 sierpnia br. o godz. 6:30 zostaliśmy zadysponowani do płonącego bala słomy
w Kryspinowie Zaolszu. Natomiast 19 sierpnia udaliśmy się na ul. Ks. Józefa w Krakowie w celu usunięcia plamy substancji ropopochodnej.

11 sierpnia 2014 dwukrotnie gasiliśmy płonące ścierniska (Ok godz. 12 i 15:30). Następnie wskutek nawałnicy interweniowaliśmy siedmiokrotnie. Usuwaliśmy drzewo przewrócone na dom w Budzyniu, drzewo powalone na drodze gminnej między Liszkami a Cholerzynem, trzykrotnie połamane drzewa na drogach
w Budzyniu/Cholerzynie oraz drzewo przewrócone do koryta rzeki i na rury wodociągowe w Cholerzynie. Na koniec dnia Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało nas do usunięcia gniazda szerszeni w Kryspinowie. Nasi druhowie wrócili do remizy na krótko przed godziną 23. Zdjęcia z akcji z tego pracowitego dnia dostępne na FACEBOOK.

Zdjęcie: archiwum

6 sierpnia 2014, o godzinie 22 zaalarmowani
o rozlanym oleju na wiadukcie w Kryspinowie.

Zdjęcie: Internet

1 sierpnia 2014 w godzinach wieczornych zastęp SLRt OSP Kryspinów udał się do usunięcia gniazda szerszeni na terenie posesji, której właściciel został pogryziony. Na szczęscie obyło się bez poważniejszego uszczerbku na zdrowiu, osoba nie wymagała wezwania ZRM.

31 lipca 2014 wieczorem zostaliśmy zadysponowani do usunięcia plamy oleju na drodze wojewódzkiej między Kryspinowem a Liszkami.

28 lipca 2014 zastęp GBA OSP Kryspinów udał się do Liszek celem usunięcia gniazda os na budynku mieszkalnym oraz obok, w skrzynce gazowej.

Zdjęcie: OSP Morawica

27 lipca 2014 dwukrotnie byliśmy dysponowani do pożaru suchych traw i siana. Pożar rozprzestrzenił się na dosyć duży obszar dlatego nasze działania wsparły również jednostki OSP Mników (GBA), OSP Morawica (SLKw), OSP Czułów (GLM).

Zdjęcie: Internet

22 lipca 2014, około 16.20 zostaliśmy zadysponowani nad zalew, gdzie plażowicze dostrzegli ciało unoszące się na powierzchni. Po przybyciu na miejsce wraz z zastępem JRG-3 udało się wyciągnąć zwłoki na brzeg. Był to mężczyzna, który najprawdopodobniej utopił się w niedzielę. Jego rzeczy znaleziono pozostawione na brzegu w poniedziałek (21 lipca) rano.

Po powrocie z poniedziałkowego pożaru traw
i uzupełnieniu wody, syrena na naszej jednostce po raz kolejny została uruchomiona przez  dyspozytora SKKM. Zostaliśmy wysłani do pożaru magazynu wikliniarskiego w Rącznej. Na miejsce dotarliśmy zastępem GBA tuż za miejscową OSP Rączna. Po zabezpieczeniu miejsca akcji strażacy przystąpili do akcji gaśniczej, mieszkańcy ewakuowali część dobytku własnymi siłami, przed przyjazdem straży, przez co jedna osoba uległa lekkiemu podtruciu, udzielono jej kwalifikowanej pierwszej pomocy, na miejsce został wezwany zespół ratownictwa medycznego. Strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych oraz podawali prądy wody przez okna i z drabin przez wycięty dach. Pożar był bardzo rozwinięty, panowały ogromne zadymienie i wysoka temperatura. Na miejsce docierały kolejne zastępy tj.: OSP Jeziorzany GBA, JRG 3 GBA, GCBA, SD30, OSP Ściejowice SLRt, OSP Mników SLRt, GBA, OSP Kaszów GBA, OSP Liszki GBA, OSP Czułówek GCBA, JRG 5 SPGaz, Oficer Operacyjny KM PSP Kraków. Po opanowaniu pożaru, przystąpiono do rozbiórki i dogaszania, działania trwały do godzin nocnych.

Pracowity dzień. 7 lipca o godzinie 14:32 zostaliśmy zadysponowani do kolizji  drogowej
w Kryspinowie k. sklepu Lewiatan. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami. Po dojeździe dowódca stwierdził zderzenie dwóch samochodów  osobowych i brak osób poszkodowanych. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem oraz usunięciu pozostałości i rozlanych płynów. Gdy wróciliśmy do remizy, gdy strażacy mieli już rozchodzić się do domów syrena zawyła  po raz kolejny. Zostaliśmy wysłani do pożaru nieużytków w Kryspinowie za oczyszczalnią, pomiędzy Piekarami a Kryspinowem. Kolejna akcja dla  naszych strażaków okazała się bardzo wycieńczająca, bowiem strażacy w  ponad trzydziestostopniowym upale musieli przejść sporą odległość, aby dojść do miejsca pożaru (brak dojazdu), a następnie zgasić ogień podręcznym sprzętem gaśniczym.

6 lipca o godzinie 11:13 zastęp GBA naszej jednostki został zadysponowany do pożaru ścierniska w miejscowości Cholerzyn.

4 lipca około 15.35 i 5 lipca około 17.45 wyjeżdżaliśmy gasić pożary traw.

W niedzielę 1 lipca rano (tuż przed 7.00) zostaliśmy zadysponowani wraz z JRG-3 do pożaru
transformatora przy tzw. starej drodze. Po odłączeniu zasilania przez energetyków ogień został ugaszony. Oprócz tego w niedzielę dwukrotnie wyjeżdżaliśmy do pożarów zarośli.

16 czerwca o godzinie 17 zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Budzyń w celu usunięcia plamy oleju. Do zdarzenia udaliśmy się w sile zastępu GBA.

14 czerwca, o godzinie 10:09 dwa zastępy GBA i SLRt z naszej jednostki udały się do
wypadku drogowego na ul. Księcia Józefa w Krakowie. Dyspozytor podał, że zderzeniu uległ bus i motocykl. W momencie naszego przyjazdu, na miejscu był już zespół ratownictwa medycznego, który opatrywał poszkodowanego, wypadek nie okazał się groźny. Po usunięciu pozostałości zastępy wróciły do remizy. Na miejscu był również zastęp z JRG 3.

8.06.2014 o 18.15 zostaliśmy zadysponowani nad zalew, gdzie plażowiczów zaniepokoił unoszący się na wodzie pusty materac. Po dotarciu na miejsce dwóch specjalistycznych grup nurkowych z PSP (JRG-4 Kraków i JRG-2 Tarnów) nie znaleziono żadnego topielca, podobnie przeszukanie brzegu przez naszych strażaków nie przyniosły rezultatu. Na miejscu poza tym był zastęp JRG-3, zespół ratownictwa medycznego i policja.

4.06.2014 r. o godz. 8:57, wspólnie z zastępami OSP Balice i JRG 3, zostaliśmy zadysponowani do dachowania samochodu osobowego na autostradzie w kierunku Rzeszowa. Na miejsce udał się z naszej jednostki zastęp SLRt, po przyjeździe, stwierdzono brak osób poszkodowanych. Działania polegałyna zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu pozostałości po kolizji.

31.05.2014 r. w godzinach wieczornych zostaliśmy zadysponowani do pożaru siana w Kryspinowie. Po dojeździe na miejsce pożar okazał się niewielki, działania po krótkim czasie zostały zakończone.

16.05.2014 r. o godz. 13:52 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w Kryspinowie. Po dotarciu na miejsce stwierdzono rozwinięty pożar opuszczonej stodoły. Podano dwa prądy wody w natarciu. Na miejsce dotrały również OSP Liszki, OSP Mników, JRG 5, JRG 3. Tego samego dnia jeszcze dwukrotnie byliśmy dysponowani do dogaszania pogorzeliska. Więcej zdjęć: FACEBOOK.

Zdjęcie: Tomasz Mroczek

22.04.2014 tuż po 14.00 zostaliśmy zadysponowani nad kryspinowski zalew, gdzie dwie osoby nie wynurzyły się z wody. Na miejsce dotarliśmy jako pierwsi, przed przyjazdem innych jednostek. W związku z bezpośrednim zagrożeniem życia ludzkiego, działając w stanie wyższej konieczności, naszym ratownikom udało się wyciągnąć jedną z osób na brzeg. Do przyjazdu ZRM poszkodowany był reanimowany z pomocą strażaków PSP. Po przywróceniu czynności życiowych mężczyzna został zabrany śmigłowcem do ośrodka leczenia hipotermii. Na miejscu: OSP Kryspinów (GBA), JRG-3 Kraków (GBA), JRG-4 i JRG Nowy Targ (grupy nurkowe), KM PSP Kraków(oficer operacyjny), PR Skawina (S-18) i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Policja.

W Wielką Sobotę podczas pełnienia przez naszych druhów warty przy Grobie Pańskim
w kościele parafialnym w Liszkach, o godz. 6:33, zostaliśmy zadysponowani do pożaru. Paliły się zarośla przy autostradzie w Kryspinowie. Ze względu na to, że w kościele był wóz GBA na miejsce udał się z remizy zastęp SLRt w obsadzie trzech strażaków. Po przyjeździe na miejsce przystąpiono do gaszenia pożaru przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego, a następnie ugaszono zarzewia ognia przy pomocy linii szybkiego natarcia z zastępu GCBA JRG3.

18.04.2014 r. zastęp GBA z naszej jednostki został zadysponowany do pożaru garażu
w Kryspinowie. Po przyjeździe na miejsce
i rozpoznaniu dowódca ustalił, że pali się  samochód na podnośniku garażowym. Zabezpieczono miejsce zdarzenia i podano prąd piany w natarciu na palący się samochód. Na miejsce dojechały zastępy GBA OSP Liszki oraz GBA JRG3 Kraków. Sytuacja została opanowana, zapobiegnięto rozprzestrzenieniu się ognia na pozostałą część garażu.

Ostatnie interwencje: 6 kwietnia, godz. 7:14, miejscowość Cholerzyn, pożar kontenera PCK na ubrania. 8 kwietnia, godz. 16:55 pożar traw przy autostradzie w Kryspinowie.

Ostatnie interwencje: 29.03.2014 r., godz 19:20 alarm fałszywy, godz. 19:40 pożar traw
w Piekarach, 26.03.2014 r., godz. 19:32 pożar trawy przy rzece Sance, za stacją diagnostyczną, 27.03.2014 r.; godz. 17:00 pożar traw Cholerzynie w okolicy zalewu, godz. 18:54 pożar traw w Budzyniu przy małym zalewie.

14.03.2014 r. odnotowaliśmy dwa pożary traw. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło pożaru nieużytków w miejscowści Cholerzyn (na zdjęciu), pożar okazał się trudny do opanowania, na wsparcie przybyły jednostki OSP Mników i OSP Piekary. Drugie zgłoszenie dotyczyło pożaru traw przy stacji diagnostycznej w Kryspinowie, tam pożar na szczęście okazał się nieduży.

12.03.2014 r. w ciągu dnia interweniowaliśmy pięciokrotnie pdczas pożarów traw na nieużytkach.

13.03.2014 r. interweniowaliśmy trzykrotnie podczas pożarów traw na nieużytkach.

9.03.2014 r. dwukrotnie interweniowaliśmy podczas pożaru traw na nieużytkach. W obu zdarzeniach brał udział jeden zastęp z naszej jednostki.

http://lovekrakow.pl

26.02.2014 r. o godz. 19:50 zostaliśmy zadysponowani do kolizji drogowej na drodze wojewódzkiej do Balic. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że miało miejsce potrącenie pieszej ze skutkiem śmiertelnym. Na miejscu był już zespół pogotowia. Zabezpieczono, oświetlono miejsce zdarzenia. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo śledczych przez prokuratora
i Policję usunięto pozostałości po zdarzeniu. W akcji udział wzięły GBA, SLRt OSP Kryspinów oraz zastęp z JRG 3, ZRM S11, Poicja.

23.02.2014 r. o 13.00 wyjechaliśmy do pożaru sadz w kominie. Na miejscu OSP Kryspinów GBA, OSP Liszki GLBM, JRG-3 GCBA 5/32. 

27 stycznia 2014 r. około godziny 11:00 zostaliśmy zadysponowani do przymarzniętego łabędzia na zalewie w Budzyniu. Po przybyciu na miejsce ratownik zabezpiecznony w linkę asekuracyjną oraz szelki ratownicze dostał się do łabędzia po drabinie - uwonił zwierzę całe i zdrowe.

Wydarzenia

Nasz druh odznaczony przez Prezydenta RP
26 listopada 2014 r. podczas uroczystego apelu
w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie z okazji Święta Niepodległości odbyło się uhonorowanie medalami, wręczenie nagród i awanse na wyższe stopnie służbowe małopolskich strażaków. Jednym z trzech odznaczonych przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Medalem za Ofiarność i Odwagę był nasz druh Wojciech Śniegula. Dekoracji powyższym odznaczeniem dokonał Wojewoda Małopolski w asyście Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Medal za Ofiarność
i Odwagę nadawany jest od 1960 r. (od 1990 r. przez Prezydenta RP) osobom, które niosły pomoc innym ludziom, narażając przy tym swoje życie.

W czwartek 30.09.2014 r. ponownie przeprowadziliśmy ćwiczenia w szkole, tym razem
w Cholerzynie. Strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. W ćwiczeniach wziął udział zastęp GBA naszej jednostki. Klasycznie już dzieci na koniec miały możliwość zapoznać się z naszym sprzętem.

Zdjęcie: archiwum

12.10.2014 r. kilka minut po godzinie 19 rozległ się dźwięk naszej syreny. Strażacy zostali poinformowani o pożarze poddasza remizy, gdzie może znajdować się osoba poszkodowana. Na szczęście nie była to prawdziwa akcja, ale pozorowane zdarzenie, będące wewnętrznym sprawdzianem gotowości bojowej naszych strażaków.

7.10.2014 r. w szkole podstawowej w Kryspinowie przeprowadziliśmy próbną ewakuację oraz ćwiczenia bojowe. Założenie przewidywało pożar w piwnicy oraz jedną osobę poszkodowaną. Strażacy rozwinęli dwie linie gaśnicze, rota w aparatach ochrony dróg oddechowych odnalazła zaginione dziecko, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W ćwiczeniach również wziął udział zastęp z OSP Mników.

Zdjęcie: OSP Mników

7.09.2014 r. zabezpieczlaiśmy triathlon Iron Dragon. Wspólnie z nami w zabezpieczeniu udział wzięły: OSP Ściejowice, OSP Piekary, OSP Mników, OSP Liszki, OSP Czułów, OSP Morawica. Poza jedną interwencją związaną z zasłabnięciem na trasie biegu, więcej tego typu sytuacji nie odnotowano.

Zdjęcie: Paulina Steczko

16 sierpnia 2014 nasi druhowie wspólnie z OSP Czułów, OSP Liszki, OSP Piekary zabezpieczali obchody Dożynek Gminnych w Kryspinowie. Zdjęcia z Dożynek dostępne tutaj.

Podobnie jak w wielu jednostkach z całej Polski także i u nas 1 sierpnia o 17.00 zawyła syrena dla upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

27 lipca 2014 przedstawiciele naszej jednostki
wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli
w uroczystości poświęcenia nowego samochodu OSP Morawica. W uroczystości uczestniczyli strażacy z niemal wszystkich jednostek w gminie Liszki, a także OSP Balice (gm. Zabierzów) oraz przedstawiciele władz samorządowych, KM PSP
w Krakowie, Kraków Airport oraz sponsorzy jednostki i nowego pojazdu. Więcej zdjęć: FACEBOOK.

20 lipca 2014 na stadionie LKS Iskra Czułów
odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze dla jednostek z gminy Liszki. Swoje drużyny wystawiło 8 z 10 jednostek. Podobnie jak
w zeszłym roku w kategorii mężczyzn seniorów zwyciężyła Ochotnicza Straż Pożarna w Kaszowie. Gratulujemy! Więcej zdjęć: FACEBOOK.

10.07.2014 r. na terenie Karczmy Rohatyna zorganizowaliśmy pokaz ratownictwa drogowego. Pokaz odbył się w ramach Pikniku dla Dzieci z Rodzin Potrzebujących. Zdjęcia dostępne tutaj.

10.06.2014 r. uczestniczyliśmy w ćwiczeniach gminnych na obiekcie Zespołu Szkół w Liszkach. Scenariusz zakładał dużą liczbę poszkodowanych po pożarze w piwnicy szkoły i sprawdzał przede wszystkim gotowość jednostek do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Na miejscu zastępy z JRG-3 Kraków (GCBA, SLOp), OSP Liszki (SLRt), OSP Mników (GBA), OSP Czułów (GBA), OSP Kaszów (GBA) i OSP Kryspinów (GBA). Więcej zdjęć na facebooku

6.06.2014 r. strażak z naszej jednostki - dh Wojciech Śniegula został uhonorowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego tytułem Strażaka Miesiąca Maja. Druh Wojciech podczas akcji ratowniczej 22.04 samodzielnie wskoczył do wody i popłynął na ratunek osobie tonącej w zalewie. Dzięki temu poszkodowanego udało się wyciągnąć na brzeg, a po reanimacji przywrócić czynności życiowe. Jako jedyny z naszych strażaków dh Śniegula jest ratownikiem wodnym,
w najbliższym czasie skończy także studia licencjackie z ratownictwa medycznego. Tytuł strażaka miesiąca został przyznany po raz pierwszy, jest częścią konkursu na Strażaka Roku Województwa Małopolskiego organizowanego przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

1.06.2014 r.w ramach festynu organizowanego przez szkołę podstawową w Kryspinowie z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy pokaz ratownictwa w symulowanym wypadku drogowym z jedną osobą poszkodowaną. Więcej zdjęć: FACEBOOK

6.04.2014 na boisku LKS Lotnik przeprowadziliśmy kolejne ćwiczenia. Tym razem tematem przewodnim była segregacja medyczna w wypadkach masowych. Dwa zastępy z naszej OSP prowadziły działania w symulowanych zdarzeniach drogowych z większą ilością poszkodowanych (ok. 10 osób). Zdjęcia: FACEBOOK.

Dzięki uprzejmości firmy SAGITTA nasi druhowie mogą poszczycić się nowymi, oryginalnymi legitymacjami poświadczającymi przynależność do OSP Kryspinów. Serdecznie dziękujemy firmie SAGITTA za zasponsorowanie legitymacji.

11.02.2014 r. o godzinie 13 wraz z JRG 3 udaliśmy się na ćwiczenia ratownictwa technicznego. Dzięki uprzejmości firmy "STEBAR", na złomowisku w Liszkach, mieliśmy do dyspozycji dwa samochody osobowe, na których ćwiczyliśmy wykonywanie dostępu do poszkodowanego. Zdjęcia dostępne na FACEBOOK.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania