Interwencje

22 grudnia 2013 r. o godzinie 11:40 zostaliśmy zadysponowani do pożaru budynku mieszkalnego w Cholerzynie. Na miejscu zjawiliśmy się jako pierwszy zastęp. W wyniku rozpoznania stwierdzono pożar budynku mieszkalnego niezamieszkałego. Po dojeździe zastępu z OSP Kaszów wprowadzeniu ratowników w aparatach powietrzcznych do wewnątrz pożar został opanowany. W akcji udział również brały: OSP Kaszów GBA 2,5/16, OSP Liszki SLRt, JRG 3 Kraków GBA 2,5/16, GCBA 5/32, Policja, energetyka. Następnego dnia we wczesnych godzinach rannych udaliśmy się wspólnie z OSP Mników w to samo miejsce celem dogaszenia.

3 grudnia 2013 r. około godziny 12 w południe, wspólnie z zastępem JRG 3 gasiliśmy dzikie wysypisko w Kryspinowie przy "kamieniołomie".

11 listopada 2013 r., w godzinach popołudniowych wspólnie z zastępem GBA OSP Mników gasiliśmy pożar śmieci między Cholerzynem a Balicami.

Zdjęcie: archiwum

7.11.2013 r. kilkanaście minut po godzinie 21 zostaliśmy zadysponowani nad zalew w Cholerzynie w związku z informacją o mężczyźnie, który chce popełnić samobójstwo. Po przyjeździe na miejsce, oświetleniu terenu działań rozpoczęto przeszukiwanie brzegu zalewu, na miejsce przybyła grupa ratownictwa wodnego z JRG 4.
Z powodu później pory i braku rezultatów działania przerwano. Akcję poszukiwawczą wznowiono dzisiaj (8.11.2013 r.) rano. Niestety płetwonurek JRG 4 zlokalizował pod wodą zwłoki poszukiwanego mężczyzny. Przybyły na miejsc lekarz zespołu ratownictwa medycznego stwierdził zgon. W akcji również udział brał zastęp z JRG 3.

6 października br., o godz. 19:20 zostaliśmy zadysponowani do pożaru stodoły w Czułowie. Akcja trwała ponad dwie godziny. Udział również wzięły zastępy: OSP Mników GBA, OSP Czułów GBA, OSP Czułówek GCBA, GLBA, OSP Liszki GLBA. Dzięki sprawnej akcji obroniono budynek mieszkalny oraz część stodoły.

Sytuacja z 4 czerwca powtórzyła się niestety dwukrotnie. 5 i 11 czerwca wysoki poziom rzeki Sanki uniemożliwił odbieranie wody z rowów melioracyjnych, przez to zalane zostało boisko w Kryspinowie, oraz droga gminna Kryspinów-Piekary, istniało realne zagrożenie zalania budynków mieszkalnych. Podjęto działania mające na celu przepompowywanie wody z zalanego terenu do rzeki Sanki. Akcja 5 czerwca trwała od godz. 9:00 przez całą noc i przez ranek 6 czerwca. Działania 11 czerwca trwały od ok. 13:00 do dnia następnego. W obydwu akcjach udział brały również pozostałe jednostki z terenu gminy (Liszki, Czułów, Kaszów, Morawica, Jeziorzany) JRG3, JRG4, JRG6. Do przepompowywania zostały użyte agregaty pompowe wysokiej wydajności
w tym jeden z JRG6 o wydajności prawie 11 tys. litrów na minutę, w akcjach również udział brał specjalny samochód wężowy z JRG4, z którego rozwinięto kilkadziesiąt metrów węży tłocznych W110. Dzięki powyższym, wytężonym działaniom, woda nie zalała żadnego budynku. Zdjęcia dostępne na Facebooku

4 czerwca od rana wspólnie z OSP Liszki i OSP Czułów w Kryspinowie Błoniach prowadzimy działania przeciwpowodziowe (pompowanie wody).W działaniach w Kryspinowie Błoniach trwających od godziny dziewiątej przez dziesięć godzin wzięły udział jednostki: OSP Kryspinów, OSP Liszki, OSP Rączna, OSP Jeziorzany, OSP Morawica, OSP Czułów. Pompami szlamowymi oraz agregatem pompowym udało się przepompować wodę na drugą stronę wału i zapobiegnięto zalaniu drogi oraz pobliskich posesji. Na chwilę obecną sytuacja jest stabilna
i działania zostały zakończone.

W ostatnie dni maja tj. 30 i 31 odnotowaliśmy dwie interwencje. 30 usuwaliśmy powalone drzewo ze "Starej drogi" w Kryspinowie.
31 w Liszkach gasiliśmy pożar komory silnia samochodu osobowego.

25 maja otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze altany. Po dojeździe zgłoszenie okazało się fałszywym.

19 maja odnotowaliśmy dwa wyjazdy do pożarów. Pierwsza interwencja dotyczyła pożaru suchej trawy przy zaparkowanych pojazdach w Cholerzynie. Dzięki szybkiej interwencji ogień nie rozprzestrzenł się na pojazdy. Drugie wezwanie było również do miejscowości Cholerzyn, tym razem do pożaru torfowiska, który na szczęście nie zdążył się rozwinąć i pożar dokładnie ugaszono dużą ilością wody, wsparł nas zastęp z OSP Liszki.

W kwietniu odnotowaliśmy jedenaście interwencji związanych z pożarami traw.

15 marca, o godz. 18:33 otrzymaliśmy zgłoszenie o pożarze domu w Kryspinowie. Na szczęście po dojeździe na miejsce okazało się, że paliły się sadze w kominie. Na miejsce dotarły również zastępy z JRG 3 Kraków oraz zastęp OSP Liszki.

W nocy z soboty na niedzielę (24 lutego 2013 r.) kilkanaście minut przed pierwszą w nocy udaliśmy się do pomocy zastępom z Kaszowa i Mnikowa przy pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w Kaszowie. Działania trwały prawie do trzeciej nad ranem. Całkowitemu spaleniu uległ drewniany budynek mieszkalny. Po ugaszeniu pożaru, miejsce dokładnie sprawdzono. Budynek był niezamieszkały i w środku na szczęście nikogo nie było. Na miejsce pożaru dotarły również zastępy JRG 3, OSP Liszki, Policja, pogotowie energetyczne.

23 stycznia 2013 r. o godz. 6:20 wyjechaliśmy do zdarzenia drogowego na ul. Księcia Józefa (na pograniczu Kryspinowa z Bielanami). Samochód osobowy marki Peugeot uderzył
w betonowy słup oświetleniowy, który przewrócił się na pojazd. Na szczęście kierowca nie odniósł żadnych obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem, odłączeniu  akumulatora w pojeździe oraz zabezpieczeniu uszkodzonego słupa oświetleniowego. Na miejscu obecne były również zastęp z JRG 3, policja, pogotowie energetyczne.

17 lutego 2013 r., w nocy z soboty na niedzielę, naszych strażaków z łóżek zerwała syrena, która zawyła na chwilę przed pierwszą w nocy. Mimo późnej pory w około pięć minut w remizie stawiło sześciu strażaków gotowych do wyjazdu na akcję. Stanowisko kierowania PSP poinformowało nas, że w Kryspinowie pali się budynek mieszkalny. Natychmiast udaliśmy się na miejsce. Po około trzech minutach byliśmy przy budynku, z którego balkonu widoczne były płomienie. Dowódca natychmiast przeprowadził rozpoznanie, poprosił
o zadysponowanie jednostki z aparatami ochrony dróg oddechowych, zabezpieczono, oświetlono miejsce pożaru, sprawiono linię gaśniczą. Dostęp do wnętrza umożliwiło wybicie szyby w drzwiach wejściowych i ewakuację mieszkanki-starszej kobiety na zewnątrz. Kobieta na szczęście nie zdążyła się zatruć gazami pożarowymi. Z uzyskanych informacji nie wynikało,
że w domu może ktoś jeszcze przebywać. Do płonącego balkonu sprawiono drabinę wysuwaną i następnie podano skuteczny prąd gaśniczy w natarciu do palącego się pomieszczenia, pożar został opanowany i nie rozprzestrzenił się do następnych pomieszczeń. Gdy na miejsce przybyły zastępy z JRG 3 ratownicy w aparatach powietrznych dokładnie przeszukali wnętrze budynku. Rozpoczęto dogaszanie oraz wyrzucanie spalonych przedmiotów. Działania zakończono około 2:20. Na miejsce dotarli zastęp OSP Liszki oraz Policja.

30 stycznia 2013 r. odnotowaliśmy pierwszą interwencję w nowym roku. Nasi strażacy usuwali zalegający śnieg oraz nawisy śnieżne z dachu szkoły podstawowej w Kryspinowie.

Wydarzenia

17 listopada 2013 r. w ramach cotygodniowych ćwiczeń dla członków MDP przygotowaliśmy symulację wypadku drogowego z jedną osobą poszkodowaną. Zadaniem młodych strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ćwiczenie powtórzyliśmy dwukrotnie z analizą
                                        i korektą błędów. Zdjęcia: Facebook.

15 listopada 2013 r. w ramach realizacji projektu "Rozwój ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie aktywizacją lokalnej społeczności
i poprawą bezpieczeństwa mieszkańców" dofinansowanego przez Kraków Airport uczyliśmy podstaw pierwszej pomocy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. bł. Matki Teresy z Kalkuty w Cholerzynie.Zdjęcia: Facebook.

10 listopada 2013 r., w naszej jednostce został ogłoszony próbny alarm, po czym udaliśmy się na boisko, gdzie doszło do symulowanego pożaru budynku Klubu Sportowego Lotnik. Po przyjeździe na miejsce sekcji GBA 2,5/16 oraz SLRt dowódca dh Marcin Fiutowski, w wyniku rozpoznania, stwierdził pożar otwarty na pierwszym piętrze budynku. Polecił zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz rozwinięcie dwóch linii gaśniczych i szybkiego natarcia a także sprawienie drabiny. Po odłączeniu energii elektrycznej, podano prądy wody w obronie i natarciu. W wyniku pożaru poszkodowana została jedna osoba, której ratownicy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy, po zabezpieczeniu na desce ortopedycznej poszkodowanego z oparzeniami drugiego stopnia kończyny prawej przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Na tym ćwiczenia zakończono. W remizie wspólnie omówiliśmy przebieg ćwiczeń.
W ćwiczeniach udział brali zarówno strażacy-ratownicy oraz członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej. Zdjęcia: Facebook

Nasza jednostka w ostatnim czasie wzbogaciła się o kolejny fantom do nauki pierwszej pomocy - niemowlę Baby Anne firmy Laerdal. W niedzielę (13.10.2013 r.) druhowie z MDP mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z tematem podstawowych zabiegów reanimacyjnych u dzieci. Więcej zdjęć na Facebooku.

1 października br. ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie w ramach projektu "Rozwój ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie aktywizacją lokalnej społeczności i poprawą bezpieczeństwa mieszkańców", zorganizowali w szkole podstawowej w Kryspinowie pokazy pierwszej pomocy. Druhowie Wojciech Śniegula, Piotr Pradel oraz ratowniczka i położna Joanna Szafarczyk mówili jak prawidłowo wezwać pomoc oraz prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzięki fantomowi zakupionemu
z środków Kraków Airport dzieci mogły ćwiczyć uciskanie klatki piersiowej
i wentylację usta-usta u nieprzytomnej osoby. Młodzież również zapoznała się ze składem zestawu ratownictwa medycznego OSP Kryspinów. Wszystkie dzieci przejawiały bardzo duże zainteresowanie. Zdjęcia dostępne Facebooku.

Nowy wóz naszej jednostce!
Nasza OSP wzbogaciła się o drugi pojazd. Jest to VW Transporter  pojazd ratownictwa technicznego/drogowego, który wcześniej służył w OSP w woj. Zachodniopomorskim. Samochód jest wyposażony w: średni zestaw ratownictwa drogowego tj. pompę hydrauliczną dwuzakresową z nożycami , rozpierakiem kolumnowym i ramieniowym, kompletny zestaw PSP R1, piłę do cięcia betonu i stali, agregat prądotwórczy z najaśnicami
i masztem. Samochód znacząco poprawi jakość i przede wszystkim zakres naszych działań. Pojazd jest bardzo potrzebny zwłaszcza, że przez naszą miejscowość przebiegają dwie ruchliwe drogi wojewódzkie oraz autostrada. Obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia wozu do podziału bojowego. Więcej informacji nt. wzbogacenia się naszej jednostki w sprzęt do ratownictwa drogowego wkrótce.

Po raz kolejny pokazywaliśmy jak udzielać pierwszej pomocy!
Na gminnych zawodach sportowo – pożarniczych
w Morawicy utworzyliśmy punkt nauki pierwszej pomocy – podobnie jak w lipcu podczas festynu
w Kryspinowie. Pokazywaliśmy jak wykonywać resuscytację krążeniowo – oddechową oraz prezentowaliśmy nasz nowy sprzęt do ratownictwa medycznego. Jednocześnie stanowiliśmy zabezpieczenie medyczne imprezy. Wszystko dzięki nowemu sprzętowi zakupionemu z grantu Kraków Airport
w ramach realizacji projektu „Rozwój ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie aktywizacją lokalnej społeczności i poprawą bezpieczeństwa mieszkańców”. Zdjęcia dostępne Facebooku

Gminne zawody sportowo-pożarnicze -
18 sierpnia
2013 r.
Zajęliśmy drugie miejsce w kategorii MDP chłopców i piąte w kategorii seniorów. Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom gratulujemy. Podczas zawodów zorganizowaliśmy pokazy pierwszej pomocy. Dziękujemy OSP Morawica za zorganizowanie imprezy.

Festyn 13 lipca w pełni udany! Zorganizowaliśmy pokaz ratownictwa drogowego, pokazywaliśmy jak udzielać pierwszej pomocy. Zabawa taneczna trwała do białego rana! Więcej informacji na naszym profilu.

Nasza jednostka wzbogaciła się o profesjonalny zestaw ratownictwa medycznego PSP R1 oraz fantom do nauki podstawowych zabiegów ratujących życie. Wszystko dzięki wygranej w konkursie grantowym Kraków Airport „Wspieramy Sąsiadów”. Od razu z młodzieżową drużyną pożarniczą oraz strażakami przeprowadzone zostały ćwiczenia z powyższym sprzętem. Omówiona została następująca tematyka: podstawowe zabiegi ratujące życie, wprowadzenie do kwalifikowanej pierwszej pomocy (bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, ocena mechanizmu urazu, aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy, sprzęt medyczny jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego w tym OSP Kryspinów).

Rozwój ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie aktywizacją lokalnej społeczności i poprawą bezpieczeństwa mieszkańców – to tytuł projektu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie, który zwyciężył
w konkursie grantowym organizowanym przez Kraków Airport.13 czerwca 2013 r. w biurze Zarządu Kraków Airport odbyło się uroczyste podpisane umowy. W spotkaniu udział brali Prezes Zarządu lotniska
dr Jan Pamuła, przedstawiciele pozostałych dwunastu organizacji, których projekty również zwyciężyły oraz m.in. Wójt gminy Liszki Wacław Kula. Celem naszego projektu jest doposażenie jednostki w sprzęt ratownictwa medycznego oraz szkolenie młodzieży i dorosłych w prowadzeniu podstawowych zabiegów resuscytacyjnych oraz udzielaniu przez strażaków kwalifikowanej pomocy medycznej. Na bieżąco będziemy informować
o postępach w realizacji projektu.

23 i 24 maja dwaj nasi druhowie - Wojciech Śniegula i Piotr Pradel wzięli udział
w konferencji naukowo-szkoleniowej pt. "Ratownictwo medyczne w jednostkach współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne - wczoraj, dziś, perspektywy rozwoju", która odbyła się w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie. Fotografie
z konferencji można obejrzeć na stronie internetowej SA PSP w Krakowie.

W kwietniu rozpoczęliśmy szkolenia z młodzieżową drużyną pożarniczą z zakresu pierwszej pomocy. Więcej informacji o samych szkoleniach i ich rezultatach wkrótce.

Nowy sprzęt w jednostce! Dzięki Panu Szymonowi Jaśkowiakowi właścicielowi restauracji "Rohatyna", który dofinansował zakup zestawu ratowniczego tj. torby medycznej z deską ortopedyczną możemy cieszyć się nowym wyposażeniem. Jeszcze tego samego dnia, wspólnie z druhami  innych jednostek, ćwiczyliśmy udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy przy użyciu nowego sprzętu. W poniedziałek natomiast kilku z naszych druhów będzie zdawać egzamin państwowy z KPP.

Kreator stron internetowych - strona bez programowania