Interwencje

10 listopada  br., o godz. 18:30 SKKM poinformowało nas,
że będziemy mieć do czynienia z nietypowym miejscowym zagrożeniem. Okazało się, że mamy się udać pod jedną z posesji w Cholerzynie, gdzie mieszkańcom miał zagrażać bezpański pies. Po przyjeździe na miejsce, gdy zwierzę zobaczyło sekcję w sile ośmiu strażaków naszej jednostki, oddaliło się. Po przeszukaniu okolicy - psa nie odnaleziono. Na tym działania zakończono.

5 listopada 2012 r., o godz. 8:20 dostaliśmy zgłoszenie o ulatniającym się gazie na stacji paliw przy ul. Miroskiej w Krakowie. Po przyjeździe na miejsce zebzepieczyliśmy teren oraz wyznaczyliśmy strefę wybuchu. Elektroniczny zawór bezpieczeństwa odciął dopływ gazu. Stacja już była zamnknięta przez pracowników. Wyciek po dokonaniu pomiarów okazał się niewielki. Do pomocy na miejsce przybył zastęp z JRG3 Kraków. Stacja była zamknięta do czasu przybycia serwisu instalacji gazu LPG. Nasz zastęp działania zakończył po ok godzinie.

5 października 2012 r., o godz 18:45 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego zadysponowało naszą jednostkę
do zadymienia w okolicy firmy Amago w Cholerzynie.
Po przyjeździe na miejsce okazało się, że jeden z mieskzańców wypalał ognisko. Mężczyzna został odpowiednio pouczony.

24 września po raz kolejny gaszono palące się trawy na nieużytkach. Tym razem pożar miał miejsce w Cholerzynie za restauracją "Skansen Smaków". 

11 września br., o godz. 16:25 w Kryspinowie na drodze wojewódzkiej nr 780 w kierunku Liszek doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Nie było osób uwięzionych, jedna osoba została zabrana do szpitala w stanie ogólnym dobrym. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem oraz usunięciu pozostałości i rozlanych płynów ropopochodnych.

10 września br., w Kryspinowie za boiskiem zastęp OSP Kryspinów gasił płonące trawy.

21 sierpnia, w godzinach wieczornych nasi strażacy ponownie gasili pożar traw w Kryspinowie Zaolszu.

20 sierpnia 2012 r., o godz. 19:53, syrena zaalarmowała naszych strażaków celem wyjazdu do pożaru ścierniska w Kryspinowie Zaolszu. Pożar został szybko opanowany. Po zakończeniu akcji, SKKM zadysponawało naszych strażaków do pożaru traw
w Cholerzynie przy piaskowni. Tam z pożarem uporano się
w ciągu godziny.

19 sierpnia br., o 20:29, przy pizzeri Paolo w Kryspinowie doszło do zderzenia samochodu osobowego ze skuterem. Jedna osoba poszkodowana została zabrana do szpitala przez zespół S11.

19 sierpnia 2012 r., o 16:34 w Kryspinowie przy posesji nr 327 paliły się trawy.

9 sierpnia 2012 r., o godz. 13:58 w Kryspinowie przy wale Wisły paliło się ściernisko. Pożar został ugaszony bez pomocy innych jednostek.

Drugi raz tego samego dnia (6 sierpnia) interweniowaliśmy podczas zderzenia trzech samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej, w kierunku Balic. Mimo, że zdarzenie wyglądało groźnie na szczęście nikomu nic się stałó.

6 sierpnia br., o godz. 15:26 udaliśmy się do Chlerzyna. Paliły się trawy i ściernisko przy firmie Raben. Przy wsparciu OSP Mników pożar został opanowany i ugaszony.

4 sierpnia 2012 r., o godz. 17:48 SKKM zadysponowało strażaków OSP Kryspinów do rzekomego pożaru w rezerwacie "Zimny Dół" w Czułowie skąd widoczne było zadymienie.
W drodze na miejsce akcji zostaliśmy poinformowani, że palą się trawy na niewielkim obszarze i z pożarem poradziło sobie OSP Czułów.

2 sierpnia 2012 r., w godzinach wieczornych zastęp z naszej jednostki gaił pożar ścierniska i zarośli w Kryspinowie w okolicach oczyszczalni.

28 lipca br., wieczorem zostaliśmy zadysponowani do rzekomego pożaru w lesie w Kryspinowie. Po dojeździe pożaru nie stwierdzono, zgłoszenie okazało się fałszywym.

19 lipca br. w wyniku porywistego wiatru, na terenie ośrodka wypoczynkowego "Nad Zalewem" doszło do przewrócenia drzewa na park linowy, drugie natomiast niebezpiecznie się przechyliło, grożąc powaleniem. Strażacy pocięli i uprzątnieli przewrócone drzewo. Drugie, zagrażające zostało wycięte. Warto nadmienić, że po raz pierwszy została użyta nowa pilarka spalinowa. Działania trwały ok. godzinę.

15 lipca br., w trakcie ćwiczeń do zawodów sportowo-pożarniczych, z boiska w Kryspinowie, dostrzeżono pożar
na szerokim pasie.Zdarzenie to zostało natychmiast zgłoszone
do MSK i sekcja gaśnicza OSP Kryspinów udała się w kierunku widocznego pożaru. Po dojeździe na miejsce okazało się, że palą się nieużytki w bardzo bliskiej odległości budynków mieszkalnych

i zboża. Strażacy natychmiast przystąpili do działań gaśniczych, zapobiegając rozprzestrzeniu się ognia na zagrożony teren.

10 lipca br. na autostradzie A4 za węzłem Balickim, w późnych godzinach nocnych doszło do groźnego pożaru samochodu dostawczego VW LT. Na miejsce zdarzenia dojechaliśmy jako pierwsi. Strażacy natychmiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oświetlili teren i podali dwa prądy w natarciu na palący się pojad. Pożar został opanowany, kierowcy nic się nie stało. Na miejsce przyjechały dodatkowe siły i środki w postaci dwóch zastępów JRG3 Kraków i OSP Piekary. Po zabraniu pojadu przez pomoc drogową, po północy nasza jednostka udała się do koszar.

7 lipca br., po raz kolejny przez czyjąś nierozwagę doszło
do pożaru suchych traw przy aurodstradzie A4. Do zdarzenia zostaliśmy zadysponowani o godz. 14:46. Pożar był na szczęście niewielki. O godz. 15:15 działania zakończono.

28 czerwca br., o godz. 19:17 zostaliśmy wezwani wspólnie
z OSP Liszki do pożaru traw przy drodze z Liszek do Cholerzyna.

24 czerwca br., po godzinie 21 została uruchomiona syrena. Traf chciał, że część strażaków akurat przebywała w remizie, gdzie omawiane były ustalenia odnośnie zawodów sportowo - pożarniczych. Wyjazd do akcji trwał ok. minutę. Zgłoszenie brzmiało bardzo groźnie. Dziecko zgłasza pożar w budynku mieszkalnym. Po dojeździe we wskazany adres zgłoszenie okazało się złośliwym fałszywym alarmem. Pod podanym adresem nie mieszkało żadne dziecko. Profilaktycznie sekcja gaśnicza przejechała przez cały Kryspinów, nigdzie jednak żadnego pożaru nie stwierdzono. Niestety nieodpowiedzialny dowcipniś nie został ujęty.

22 czerwca br., wieczorem przy zalewie w miejscowości Budzyń doszło do zapruszenia ognia, w wyniku którego zapaliła się strzecha na altance. Błyskawiczna interwencja strażaków OSP Kryspinów zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia i spłonięciu całej altanki. Na miejsce dojechała również jednostka OSP Liszki.

16 czerwca br., zaraz po zakończeniu nieszczęsnego meczu Polska - Czechy uruchomiona została syrena OSP Kryspinów, system powiadamiania rozesłał SMSy do druhuów o alarmie. Dyżurny MSK wydał dyspozycję wyjazdu do pożaru kosza
na śmieci w Cholerzynie przy jednym z lokali gastronomicznych. Śmietnik został ugaszony linią szybkiego natarcia. Strażacy wrócili do remizy po ok. 30 min.

13 czerwca br., druhów OSP Kryspinów rankiem obudziła syrena. O godzinie 6:28 wyjechaliśmy do wypadku drogowego, który  miał miejsce na drodze woj. 774 przy wyjeździe
z Kryspinowa w kierunku Balic. Zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowane zostały trzy osoby, które zostały odwiezione na SOR. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumlatorów, zakręceniu instalacji gazowej w jednym z pojazdów oraz kierowaniu ruchem.

31 maja br., w godzinach popołudniowych, otrzymaliśmy informację o dużym zadymieniu i widocznym ogniu przy drodze wojewódzkiej 774 w kierunku Balic. Z remizy po niespełna 3 minutach wyjechał nasz zastęp. Jak się okazało był to fałszywy alarm. Osoba na prywatnej posesji paliła duże ognisko. Właściciel został pouczony i poproszony o zgaszenie ognia. Po tym strażacy wrócili do koszar.

29 maja br., miejskie stanowisko kierowania PSP w Krakowie po raz pięćdziesiąty piąty w tym roku uruchomiło syrenę w naszej remizie. Tym razem interwencja dotyczyła pożaru traw, do którego doszło przy autostradzie. Pożar został szybko ugaszony
i nie rozprzestrzenił się na duży obszar.

28 maja br., sekcja gaśnicza OSP Kryspinów udała  się w okolice tzw. plaży nudystów, gdzie doszło do pożaru dizikego wysypiska śmieci oraz suchych traw. Spowodowany był najprawdopodobniej podpaleniem. W ciągu godziny ogień został ugaszony.

W środę 23 maja br., o godz. 7:19 zostaliśmy zadysponowani
do miejscowości Piekary
  w celu pomocy OSP Piekary przy usunięciu zwisających nad jezdnią konarów drzewa. Działania polegały na odcięciu pilarką naderwanych gałęzi oraz kierowaniu ruchem.

W niedzielę 20 maja br. interweniowaliśmy dwukrotnie. Pierwszy raz tego dnia syrena zawyła o godz. 19:17. Udaliśmy się do Budzynia nad zalew, gdzie doszło do pożaru opon i zarośli.
O godz. 22:10 zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw przy zalewie od strony drogi Kryspinów-Balice. Ogień zbliżał się już do pobliskiego zagajnika, jednak po przyjeździe na miejsce pożar udało się szybko i sprawnie opanować.

11 maja br., o godz. 19:21 zostaliśmy zadysponowani do usunięcia rozlanych płynów i pozostałości po kolizji na drodze
z Kryspinowa do Liszek
.

Wydarzenia 

24 listopada 2012 r. był dniem wyjątkowo wytężonej pracy.
Z samego rana dzięwiecoro naszych strażaków z pozostałymi jednostkami OSP z terenu gminy Liszki stawili się na terenie złomowiska w Liszkach celem praktycznych ćwiczeń z zakresu ratownictwa drogowego/technicznego. Strażacy ćwiczyli m.in. techniki wykonywania dostępu do poszkodowanych uwięzionych
w samochodach, ewakuację rannych z pojazdów oraz postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy. Należy nadmienić, że nasi strażacy zostali pochwaleni przez strażaków z JRG2
w Krakowie, którzy prowadzili kurs, za dobre umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dzięki powyższym ćwiczeniom wiedza nt. postępowania podczas wypadków drogowych znacząco się wzbogaciła. Nie oznacza to jednak poprzestania na tego typu działaniach. W niedalekiej przyszłości druhowie będą ponownie doskonalić się w ratownictwie technicznym oraz udzielaniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zapraszamy do bogatej galerii zdjęć Piotra Pradela.

18 listopada 2012 r. dla naszych strażaków był dniem pod znakiem szkoleń. Część strażaków szkoiła się na kursie II-go stopnia
dla strażaków ratowników OSP, dziewięcioro strażaków odbywał kurs
z zakresu ratownictwa technicznego, jeszcze inni ćwiczyli na trenażerze rozgorzeniowym. Zdjęcia dostępne na
Facebooku.

24 września w szkole podstawowej w Kaszowie odbyły się pokaz oraz ćwiczenia bojowe OSP Kaszów i OSP Kryspinów. Zadaniem strażaków było rozwinięcie dwóch linii gaśnicziczych oraz przeszukanie szkoły
w aparatach powietrznych. Szkoła została ewakuowana przed przybyciem straży. Dzień wcześniej dla uczniów został zorganizowany pokaz pierwszej pomocy. Galeria dostępna na naszym Facebook

15 września 2012 r., w remizie OSP Mników, dzięki przychylności komendanta gminnego dha Tomasza Galosa oraz Druhów z OSP Mników, nasi strażacy mieli możliwość poćwiczyć oraz przypomnieć wykorzystywanie aparatów ochrony dróg oddechowych. Do obejrzenia pozostałych zdjęć zapraszamy na galerię Facebook.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze udały się znakomicie! Deszczowy poranek  5 sierpnia 2012r. rozpoczął się pod znakiem dopinania na ostatni guzik spraw związanych z organizacją zawodów. Do ostatniej chwili wszyscy strażacy, zarówno uczestnicy jak i organizatorzy, byli niepewni co do pogody. Na szczęście w chwili zgłaszania się na listę startową ostatnich jednostek, biorących udział w zawodach niezwykle się rozpogodziło, zza chmur wyszło słońce, które przygrzewało do końca imprezy. Wszyscy doskonale się bawili. Zawody zakończyły się zajęciem pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach (dorośli, młodzieżówka żeńska i męska) przez drużyny z OSP Jeziorzany.  Drugie miejsca, tuż za jednostką z Jeziorzan, zajęli nasi druhowie (dorośli i młodzieżowa drużyna chłopców) – OSP Kryspinów! Jest to dla nas duży sukces. Trzecie miejsce w kategorii dorosłych zajęła drużyna z OSP Czułów. W sumie w zawodach udział wzięło osiem jednostek OSP z terenu gminy Liszki, były to: OSP Ściejowice, OSP Rączna, OSP Kaszów, OSP Piekary, OSP Morawica. Dziękujemy mieszkańcom Kryspinowa za wspaniały doping, a OSP Jeziorzany życzymy sukcesów na zawodach powiatowych. Wkrótce zamieścimy pełną klasyfikację z zawodów. Galeria z zawodów dostępna na Facebooku.

Ćwiczenia, ćwczenia, ćwiczenia.... 21 lipca br., już po raz kolejny spotkaliśmy się na boisku, aby trenować do zawodów sportowo-pożarniczych. 

6 lipca br., nasi strażacy uczestniczyli w zabezpieczeniu
i pomagali w organizacji "Garbojamy 2012".

We wtorek 22 maja br., na terenie szkoły podstawowej w Kryspinowie przeprowadziliśmy ćwiczenia taktyczne połączone z ewakuacją pracowników oraz uczniów. Założeniem ćwiczeń był pożar wewnątrz budynku. Nasze działania wspierała sekcja z OSP Liszki. Po ćwiczeniach uczniowie mogli zapoznać się z Naszym sprzętem. Dzień wcześniej zorganizowaliśmy pokaz pierwszej pomocy.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania